Şimdi Ara

Tüvtürk Muayenede KM Yanlış Girebilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
4.135
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Çok beğendiğim 2008 model bir Chevrolet Station Wagon alacaktım, ancak şasiden sorgulama sonrası aracın 2011 muayenesinde 360 bin km çıktığı için satış yarıda kaldı (aracın şu anki görünen km'si 80.000). Aracı alacağım yer bir yetkili satıcı ve 6 ay motor şanzuman vs garantisi veriyorlar. Satıcı kesinlikle böyle bir şeyden haberi olmadığını ve elinde aksini kanıtlayacak belgeler bulunduğunu (uzaktayım, ne belgesi bilmiyorum), Tüvtürk'ü arayarak durumu düzelteceğini söyledi. Satıcının konuşması bana gayet samimi geldi. Sonuç; Tüvtürk'ü aradı, muayene yapan yerin hatalı olduğunu kabul ettirip sonra da Tüvtürk Genel Müdürlüğü arayıp 5664'den gelen kaydı 2 hafta içinde düzelteceğini söyledi.

Aracın muayeneleri şu şekilde:
    2008- 80 km
    2011- 361787 km
    2013- 57647 km
    şu anki km- 87000

Sanki 2011 senesinde 36 bin yazacaklarına 360 bin yazılmış gibi.

Neyse, en önemli sorular şunlar:
    - Muayenede Tüvtürk km'yi sisteme yanlış girmiş olabilir mi?
    - Eğer yanlış varsa Tüvtürk bunu düzeltir mi (5664 dahil)? Böyle bir düzeltme yaşayan var mı?
    - Eğer düzeltilirse bu aracı almakta bir sakınca kalır mı? Alınırsa neyi kontrol etmek gerekir?

Bir de araç 2008 model. Araç neden alındığı sene 80 km'de muayeneye girer ki???

Konuda bilgili veya başından benzer şeyler geçmiş arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HonournGlory -- 17 Aralık 2014; 22:06:06 >

• Tüv de yanlış km girme sık rastlanan bir durum. Eğer araç alınır alınmaz lpg bağlandı ise tüv de muayeneye girmesi gerekir diye biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akorkmaz11

Tüv de yanlış km girme sık rastlanan bir durum. Eğer araç alınır alınmaz lpg bağlandı ise tüv de muayeneye girmesi gerekir diye biliyorum.

Gerekli açıklamalar yapılmış, sonuçta o kayıtları giren bir insan yanlışlık olması imkansız değil.
  • HonournGlory H kullanıcısına yanıt
    Forumda bile böyle hataya rastlayan arkadaşlar bulunmakta fakat asıl sorulması gereken 2008 model ve 2008'de 80 Km'de neden ve nasıl muayeneye girmiş olabilir?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kulilka azadi

Forumda bile böyle hataya rastlayan arkadaşlar bulunmakta fakat asıl sorulması gereken 2008 model ve 2008'de 80 Km'de neden ve nasıl muayeneye girmiş olabilir?

Araç alınır alınmaz LPG takildiysa muaneye girmesi gerekir.
  • HonournGlory H kullanıcısına yanıt
    Hocam gecen yaz araba bakarken bir citroen bulmuştum 2009 model benzinli. Km yi mesaj atınca 2012 yılında 730.000 km de görünüyordu. Böyle hatalar olabilir.
  • Hata oluyor ama düzeltmiyolar haberin olsun
  • ufuk-34JD58 kullanıcısına yanıt
    İşte onu merak ettim, çünkü satıcı arkadaş Tüvtürk Genel Merkezi aradığını ve 1 ila 2 hafta içerisinde kaydı düzelteceklerini söyledi. Ben de bu mümkün mü bunu merak ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HonournGlory

İşte onu merak ettim, çünkü satıcı arkadaş Tüvtürk Genel Merkezi aradığını ve 1 ila 2 hafta içerisinde kaydı düzelteceklerini söyledi. Ben de bu mümkün mü bunu merak ettim.

Sanmıyorum , düzelmeden alma elinde kalır.
  • quote:

80km de muayeneye girmiştir bayiide 0 km diye satmıştır
  • Hata olabilir
    Düzeltilemez ancak bir yazi veriyor hatali olduğuna dair
    80 km de bayi sifirda LPG attirmis olabilir yada ruhsatta bir hane yanlis yazilip şase motor no gibi tespite girmiş olabilir
    Alinir mi NE DEN ALİNMASİN 2 YİLDA 320000 KM kimse yapmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zgbayraktar -- 18 Aralık 2014; 0:06:17 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zgbayraktar

Hata olabilir
    80 km de bayi sifirda LPG attirmis olabilir yada ruhsatta bir hane yanlis yazilip şase motor no gibi tespite girmiş olabilir

Sahibindende 2011 megane sportourer vardi 675.000 de hala kullaniliyorsa 700 olmustur
  • quote:

Orijinalden alıntı: PwaGG

quote:

Orijinalden alıntı: zgbayraktar

Hata olabilir

Sahibindende 2011 megane sportourer vardi 675.000 de hala kullaniliyorsa 700 olmustur

O ilani biliyorum ticari taksiydi yanliz bahsettiğim araç
    Privelaj donanimdi
    Geçmişi sigortadan sorgulanır el değiştirmedi ise alinir
  • 2 yılda 320 bin günde 438 km yapar yani bence araç sahibi yalan söylemiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: calamityeas

2 yılda 320 bin günde 438 km yapar yani bence araç sahibi yalan söylemiyor.
    km düşürtecek adam zaten muayeneden önce yapardı, hata olduğu bariz belgelerlerse almanızda bir sıkıntı olacağını sanmam ama yine de belgeleri görmeden almayın, her şey beklenebiliyor malesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gravaze

km düşürtecek adam zaten muayeneden önce yapardı, hata olduğu bariz belgelerlerse almanızda bir sıkıntı olacağını sanmam ama yine de belgeleri görmeden almayın, her şey beklenebiliyor malesef.

Alıntıları Göster
    O km olmaz diyen arkadaşlara söyleyeyim. Ben turizmde çalıkşıyorum. Binek araç da kullanıyoruz ve araçlar senede 100-120 bin km yapıyor, imkansız demeyin. Maalesef değil. :(
  • quote:

O km olmaz diyen arkadaşlara söyleyeyim. Ben turizmde çalıkşıyorum. Binek araç da kullanıyoruz ve araçlar senede 100-120 bin km yapıyor, imkansız demeyin. Maalesef değil. :(

Alıntıları Göster
    Hay Allahım ya rabbim... Kayıt düzelmeden alma, elinde patlar diyen olmuş ya.

90.000km'deki bir araba ile 360.000km'deki bir arabadaki farkı gözünüzle bakınca anlarsınız. Zeki bir şempanze kadar (85) IQ'su olan, otomobile ilgisi olan adam iki aracı ayırt edebilir. TUV muayenelerinden birinde km uçmuş, sonra tekrar normallemiş... Arabanın içi araç 90.000km'de gibi duruyorsa, araç 90.000km'dedir. Siz aracı satarken bunu dert eden olursa, "git başkasının arabasını al, hadi abi hadi dükkanın önünü kapama!" dersiniz. Satılmayacak, çok zor satılacak arabalara binmiyoruz çoğumuz. Bir hafta sonra başkası gelir, ona satarsın. Otomobil konusunda aşırı pimpirikli olmamak lazım. Arabayı aldığın kişiye güven meselesi bu. Ben arabanızı beğenirsem, TUV'deki hataya kafamı takmam. Takan varsa da almasın arabayı arkadaş. Benim gibi bir başkasını zaten bulursunuz. Uzay gemisi değil bu. Çok detaylı, çok gizli, kapalı kutu, sır dünyası birşey değil. Otomobil nihayetinde. Üç aşağı beş yukarı mal meydanda. İncelersin. Gördüğünle söylenen tutuyorsa, satana da güven duyduysan alırsın. Satarken de aynısını yaparsın. Bitti gitti.

• Tuvtürk bazen hayali gidebiliyor
    Bir tanidigimin 29 bin deki aracini 290bin olarak girmişti
  • quote:

Orijinalden alıntı: allstar34

quote:

Tüv de yanlış km girme sık rastlanan bir durum. Eğer araç alınır alınmaz lpg bağlandı ise tüv de muayeneye girmesi gerekir diye biliyorum.

Gerekli açıklamalar yapılmış, sonuçta o kayıtları giren bir insan yanlışlık olması imkansız değil.

Süper yorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Turbo_Şevket

quote:

Orijinalden alıntı: allstar34

quote:

Süper yorum.

Alıntıları Göster
    kardeş insna hatası. olmayacak birşey yok.
    ama şöyle bir ortamda dolandırıcı dolu ortamda. herşey beklenir. millet tır olarak otobüs olarakda kullanmış olabilir aracı.

mesela diyelimki şirket aracı bu. hergün izmir - istanbul gidiyor. veya 2-3 günde bir. 1000 km günde gitse 360.000 km yol yapması anormal bir durum değil...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.