Şimdi Ara

Foxconn'un üretim robotlarını Apple kabul etmedi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Foxconn'un üretim robotlarını Apple kabul etmedi

Elektronik üretiminde dünyanın en büyüğü olan Foxconn, aynı zamanda bir milyondan fazla çalışanıyla istihdam konusunda da rakip tanımıyor. iPhone başta olmak üzere dünya genelinde milyonlarca satan popüler pek çok cihazın üretimini üstlenen Foxconn, yoğun talebin üstesinden gelebilmek için robot teknolojisinden istifade etmeye karar vermişti.

Foxbot adını taşıyan ve her birinin maliyeti en az 25.000 dolar olan binlerce robotu üretim bantlarında kullanmaya başlayan şirkete, en büyük müşterisi olan Apple'dan veto geldi. Elde edilen bilgilere göre, Foxconn'un gelişmiş robotları, 0.05mm tolerans ile kendi sınıfında oldukça yüksek hassasiyetle çalışıyor olsa da, Apple'ın üretim standartlarını karşılayacak seviyede ince işçilik yapamıyorlar.

Üretim hassasiyetindeki toleransı 0.02mm olan Apple, işte bu nedenden ötürü kendi ürünlerinin çıktığı bantlarda Foxbot'ların kullanımına onay vermedi. Foxconn tarafı, robotlarını geliştirmek ve daha yüksek hassasiyetle üretim yaptırabilmek için yeni bir yatırım planını gündeme alsa da, ilgili ar-ge çalışmasının yıllar süreceği tahmin ediliyor. Bu gelişmenin sonucu olarak, Apple'ın üretim sürecinde insan faktörü, önümüzdeki yıllarda da temel üretim gücü olmaya devam edecek.

Şu anki Foxbot robotlarında, otomotiv endüstrisindeki robot teknolojilerini baz alan Foxconn, daha yüksek becerikliliğe sahip robotlar için mevcut tasarımları uzun vadede görevden alıp, çok sayıda parmağa sahip yeni robot kollar dizayn etmeyi amaçlıyor. Emekliliğe çıkması olası görünen mevcut robotlar ise, ucuz ve markasız cihaz üretimi yapan dolayısıyla Apple kadar yüksek standartlar peşinde olmayan Çinli üreticilerin değerlendirmesi muhtemel görünüyor.

• Bune saçma bir durum apple in istediği standartlar karşılamıyorsa şimdiye kadar ürettiklerini nerede ürettirdiği. Adamların son teknoloji ürünü robotları olmuyor ve yıllar süren araştırma gerekiyorsa geçen yıllar boyunca üretim yapmayacak mi

Apple in standartlarını karşılayan firma hangisi şuan nerede üretim yaptırıyor.

• Sonra o 0.05 mm geliyor bizim iPhone'ların kasaya açık olarak yansıyor. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ø -- 10 Aralık 2014; 19:14:12 >
  • Çinli işçilere yazık zaten çok az bir ücretle çalışıyorlar sokakta kalacaklar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Apple önce bükülmeye çare bulsun :P

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

Bune saçma bir durum apple in istediği standartlar karşılamıyorsa şimdiye kadar ürettiklerini nerede ürettirdiği. Adamların son teknoloji ürünü robotları olmuyor ve yıllar süren araştırma gerekiyorsa geçen yıllar boyunca üretim yapmayacak mi

Robot teknolojisi yeni bir teknoloji denmiş farkındaysan. Şu an robotlar üretmiyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne yani insanın hata payı daha mı düşük? Sanmıyorum, başka bir sebep vardır.

• Bir milyondan fazla çalışan mı varmış? İnanılmaz gerçekten. Bir metropol şehir nufusu kadar çalışan.
  • amerikan zihniyeti robot maliyeti artırır insan gücü ise az maliyetli. Robotların parası bizden çıkmasın hesabı.

• quote:

Orijinalden alıntı: oktayakgoz

Bune saçma bir durum apple in istediği standartlar karşılamıyorsa şimdiye kadar ürettiklerini nerede ürettirdiği. Adamların son teknoloji ürünü robotları olmuyor ve yıllar süren araştırma gerekiyorsa geçen yıllar boyunca üretim yapmayacak mi

O robotlar üretim yapacak ama apple'a değil.Apple zaten tüketiciye çok pahallı ürün sattığı için bunların sorunsuz olması için uğraşan bir firma.Her ne kadar bükülme,telsiz sorunları yaşanmış olsada hala öyle.Gerçe o sorunların temel sebebi estetik kaygı yüzünden.Mesela telsiz sorunu plastiğin tasarımı bozduğu için kullanılmaması sebebiyle olmuştu.Bükülme ise incelik yarışı yüzünden neyse O robotlar ise standartın önemli olmadığı firmalarda belki xiaomi,meizuda falan kullanılabilir.Yine faxconn apple'a üretecek ama normal işçileriyle.

• Robotları Yükselişi yeni çağ

• quote:

Orijinalden alıntı: DaRKFoRCeS

amerikan zihniyeti robot maliyeti artırır insan gücü ise az maliyetli. Robotların parası bizden çıkmasın hesabı.

Otomasyon her zaman maliyeti düşürür :)
  • Ekonomiye dair hiçbir şey bilmeyen adamlar otomasyona Amerikan zihniyeti demiş. Gülüp geçiyorum.

• Otomasyona maliyet ulan ya ne adamla var
  • quote:

amerikan zihniyeti robot maliyeti artırır insan gücü ise az maliyetli. Robotların parası bizden çıkmasın hesabı.

Yine sen ve yine haberi okumamışsın herhalde. Neyse alıştık artık

İnsanlar neden böyle boş yorum yaparlar anlamıyorum, aklı olan önce haberi okur sonra fikir yürütür.
  • Apple in tasarimda istedigi degisikligi yapabilmesi icin insan gücü sart robotlara birakilacak bir modelin otomasyona gore dizayni gerekecginden tasarimdan taviz vermek gerekecektir buda apple in isine gelmez yoksa sifir hataylada uretim yapilir isin boyutu baska

• quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

quote:

Otomasyon her zaman maliyeti düşürür :)

çinde düşürmez insan robot kadar çok üretemez fakat insan gücü daha ucuzdur.

• Paranin gucu.. maalesef..

• quote:

Orijinalden alıntı: Daxteroy

Ekonomiye dair hiçbir şey bilmeyen adamlar otomasyona Amerikan zihniyeti demiş. Gülüp geçiyorum.

BÜYÜK HARFLERLE YAZİYORUM. NE YAZDİYSAM O İSTER DOĞRU İSTER YANLIŞ ( ÖNCE KENDİ YANLİSLARİNİZİ GORUN KENDİ KUSURLARİNİZİ KAPATİN) DOLAMBACLİ DOLAYLİ DEĞİL KUSURA KİME NE MESAJ VERMEK İSTİYORSAN ONA YAZ.

• quote:

Orijinalden alıntı: XQS

Otomasyona maliyet ulan ya ne adamla var

BÜYÜK HARFLERLE YAZİYORUM. NE YAZDİYSAM O İSTER DOĞRU İSTER YANLIŞ ( ÖNCE KENDİ YANLİSLARİNİZİ GORUN KENDİ KUSURLARİNİZİ KAPATİN) DOLAMBACLİ DOLAYLİ DEĞİL KUSURA KİME NE MESAJ VERMEK İSTİYORSAN ONA YAZ.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.