Şimdi Ara

PORTAL ve FORUM KURMA > Resimli Anlatım...Artık Sizde Forum Kurabileceksiniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
316
Cevap
8
Favori
159.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Öncelikle Bu Paylaşımı Forumda Herkesin Forum Kuramıyorum yardım edin v.s. sorularından dolayı hazırladım...

Bu Başlıkta

Smf Forum
    vBulletin
    İpb
    Phbb

JOOMLA
    MKPORTAL

Forum Sistemlerine Modlar Ve eklentileride ekliyorum yani mesajlarıma da bakın....

Forum ve Portal Sistemlerinin Kurulumunu Anlatacağım...İleride Diğer Sistemleride Eklicem...

Çoğu Bilgileri ve Resimleri Kendim Hazırladım Bir Kaçı Alıntıdır... (iyi okuyun sonra yorum yapın)

DAHA BAŞKA SİSTEMLERİDE EKLİYECEĞİM

ÖNCELİKLE BÜTÜN FORUM SİSTEMLERİNİN KURULUMUNDA GEREKLİ OLAN DATABASE ( VERİ TABANI ) OLUŞTURMA

KONTROL PANELİNİZ PLESK se EĞER AŞAĞIDAKİ GİBİ OLUŞTURUYORUZ...

1.

KONTROL PANELİNİZ CPANEL se EĞER AŞAĞIDAKİ GİBİ OLUŞTURUYORUZ...

phpmyadminine giriyoruz ve MySql seçeneğine tıklıyoruz

Veri tabanını ekle butonundan yeni bir veritabanı oluşturuyoruz

<Add db butonuna batıktan sonra veritabanının oluşturulduğuna dair bir ileti çıkacak, go back linkine basıp geri dönüyoruz
    <Artık yeni bir veri tabanınız oluştu hayırlı olsun veritabanına otomatik olarak bir ön ek veriliyor, şimdi bu veritabanına bağlı bir kullanıcı oluşturmamız gerekli, kullanıcı ekle butonuyla yeni bir kullanıcı adı ve bir şifre belirleyip yazıyoruz Add User butonuna basıyoruz ve ekliyoruz. Resimde gördüğünüz gibi all seçeneğinin yanındaki kutu mutlaka işaretli olmalı.

<Oluşturduğumuz kullanıcının veri tabanına kaydedildiğini gösteren bir mesaj çıkacak ve ardından Go Back butonuna basıp geri dönüyoruz.

<Aşağıda gördüğünüz gibi oluşturduğumuz kullanıcının veri tabanına eklendiğini gösteren bir yazı gelmişse buraya kadar olan herşeyi doğru yaptık demektir

ŞİMDİ SIRA FORUMLARIN KURUUMUNA GELDİ

İLK OLARAK IpB Forum Sistemi KURULUMU

kurmak istediğiniz IPB sürümünü seçin. ( IPB 2.1.6 DGT Tavsiye edilir. )
    Aşağıda 2.1.6 içinden çıkan dosyalar belirtilmiştir.
    Buradaki dosyaların hepsini ftp yardımı ile hostunuza atın...

Tüm dosyalarınızı UPLOAD ettikten sonra kuruluma geçiyoruz...
    ilk olarakhttp://sitenizinadresi.com/install diyoruz...
    açılan IPB sayfasında size bir uyarı vericek...
    bazı dosyaların CHMOD'larını 777 yapın diye... ( Önemli )
    ve daha sonra Ftp nizden resimde gördüğünüz conf_global.php.dist adındaki dosyanın sonundaki .dist yazısını da siliyoruz...

Bütün maddeleri hallettikten sonra karşınıza yeni bir sayfa çıkacak...

bu işlemler sonucunda Invision Power Board kurulumunuz sona erecektir...
    En önemlisi bu kurulum bittikten sonra install klasörünü FTP nizden silin!!

________________________________________________________________________________

SMF FORUM SİSTEMİ KURULUMU

Öncelikle smf kurulum dosyalarınızı ftp yardımıyla host unuza atınız...

Daha Sonra forum kurulum dosyalarını neree yüklediyseniz mesela benwww.siteadi.com/forum klasörüne yükledim...sizde nereye yüklersenizwww.siteadi.com/yüklediğiniz dizin/install.php yi çalıştırın arkadaşlar..

arkadaşlar install.php yi çalıştırmak için internet explorer in üstüne gelin ve

www.siteadi.com/install.php yazıp entere basın

chmodları 777 yaptıktan sonra connct e basın ve bir sonra ki sayfaya geçin...

hadi hayırlı olsun smf forumunuz...

vBulletin FORUM SİSTEMİ KURULUMU

1. adım

zip dosyasından çıkarmıs oldugumuz dosyalar içinden upload klasorunun içine giriyoruz bizim işimize yarayacak olan dosyalar bunun içindedir.

2. adım

upload/includes klasorunun içine girip config.php.new dosyasının içine giriyoruz. sag tus birlikte ac tan word pad i seciniz..

3. adım

dbname=' database adınızı'

dbusername=' database deki kullanıcı adınızı'
    password='burayada kullanıcının şifresini yazıyoruz'

technicalemail='buraya mail adresimizi yazıyoruz'
    servername='bura genelde sabittir localhost kalıe'

Not: bunları yapmadan once database inizi yaratın.

4.adım

bu ayarları yaptıktan sonra dosyayı config.php olarak kaydediyoruz yani adını değiştiriyoruz.

5.adım

upload klasoru içindeki butun dosyaları ftp den atıyoruz.

6.adım

attıgımız butun dosyaların cmhod ayarından 777 yapıyoruz aksi halde yazılabilir
    olmaz ve yukleyemeyiz.

7.adım

dosyalarımızı yazılabilir yaptıktan sonra explorer ırı acıphttp://sitenizinadı/install/install.php yazıyoruz ve entere basıyoruz. karsımıza mavi bir sayfa geliyor. burdan next e basıyoruz.

8.Adım

5-6 adım hep next e basacagız bunun dısında birsey yapmayacagız

9.adım

burda karsımıza cıkan sayfada bbtitle kısmına formumuzun adını , homepagetitle kısmına explorer cubugu uzerinde görünecek olan adını bburl ve home url kısımlarına sitemizin adını yazıyoruz. web master emaile email adresimizi yazıp proceed e basıyoruz.

10.adım

bu kısımda username yerine admin adını yani root adminin kullanıcı adını yazıyoruz password şifreyi congirm password e tekrardan şifreyi yazıyoruz.
    email kısmına ise root adminin email adresini yazıyoruz.

11.adım

kurulum bitmiştir son olarak install klasorunu silmemiz veya ismini değiştirmemiz gerekmektedir. benim tercihim ismini değiştiriniz. bu işlemi yaptıktan sonra siteniz aktif haldedir.

Tukce dil dosyasını yuklemeniz içinde admincp -> Languages & Phrases -> Download / Upload Languages -> gozattan xml dosyasını secin veya ftp deki yolunu yazın -> Ignore Language Version yes deyin yuklenecektir. ve Language Manager dan turkceye 1 english e 2 yazarsanız admin paneliniz ve formunuz her acılısta siz ayarlamadan turkce olacaktır.

______________________________________________________________________________________________________

MK PORTAL KURLUMU

Mk Portal ücretsiz bir portaldır. Öncelikle hangi forumlara entegre edilebilir. Oradan başlıyalım.

SMF
    PHPBB
    IPB
    VBULLETIN

Bu forumlara mk Portalı rahatça entegre edebilirsiniz.

Sıra geldi MK Portal hangi versiyonu forumların hangi versiyonuna uyar.

MK Portal 1.0 ==>
    Smf 1.0.7 Ve Altı
    IPB 2.0.4 Ve Altı
    vBulletin 3.0.7 Ve Altı
    PhpBB 2.0.17 Ve Altı

MK Portal 1.1 ==>
    Smf 1.1 RC2 Ve Üstü
    IPB 2.10 Ve Üstü
    vBulletin 3.5.0 Ve Üstü
    PhpBB 2.0.07 Ve Üstü

MK portalı hangi sürümle kullanıcağımızı öğrendikten sonra. Sıra geldi MK Portalı download etmeye. MKP yazılımının resmi sitesi dışında downloada sunulması yasaktır. Zaten kendi güvenliğiniz için başka sitelerden MKP indirmeyin. Bir akım insanlar script kodlarıyla oynayıp forumunuzun veri tabanını çalabilir sitenizi hackleyebilirler. Bu yüzden aşağıdaki adrese gidiyoruz.

http://www.mkportal.it

İlk Çıkan sayfada register linkine tıkladığımızda Kayıt başvuru formu çıkacaktır.
    Orda aşağıda çıkan kutucuğu işaretleditkten sonra register diyoruz.
    Daha sonra kullanıcı adı, şifre vb bilgilerinizi girdikten sonra hemen aşağıda additional reqiurid information bölümü war.

Bütün bunları yaptıktan sonra aşağıdaki kodlar açılacaktır

Thank you for registering, msnversene. An email has been dispatched to admin@aybal.net with details on how to activate your account. Click here to return to where you were previously.  

You will receive an email in your inbox. You MUST follow the link in that email before you can post on these forums. Until you do that, you will be told that you do not have permission to post.

Daha sonra form da yazdığınız mail adresine gidiyorsunuz. İnbox (gelen kutusu) a yada gereksiz e-posta spamlar vs. bulunan inboxa bakıyoruz orada Mk portaldan gelmiş bulunan mail oluyor.

Orda mailde yukarıdan ilk linke tıkladığımızda üyeliğimiz onaylanıyor.Yani şu kodlar çıkıyor karşımıza.

Thank you, DeniS. Your registration is now complete. 

You may now proceed to edit your Profile in order to fill in additional personal details about yourself, or you could modify your Options to customize your browsing experience of this site. If you would rather do these things later, you can do so by following the links around the site to your User Control Panel.

Alternatively, you can simply go back to the Forums and start posting in threads.

evet artık üyeliğimiz onaylandı.

http://www.mkportal.it

Giriyoruz. We kullanıcı adı ve şifremi ile giriş yapıyoruz.

Download MK Portal :

MKP Download Bölümü için direk link burada:

http://www.mkportal.it/index.php?ind...n_view&idev=27

MKP 1.1 indirmek için: (Yukardaki yazdıklarımdan sürümünüz seçin önce)

http://www.mkportal.it/index.php?ind..._view&iden=668

MKP 1.0 indrmek için

http://www.mkportal.it/index.php?ind..._view&iden=469

Download bitince;

Yükleme paketi (zip dosyası) içinden çıkan upload klasörünün içeriğini sitenizin bulunduğu web sunucusuna yüklemelisiniz. (örnek:www.siteninadı.com/) Yüklediğiniz klasörler aşağıdaki şekilde olmalıdır.

/forum (yada farklı isimli ve forumunuzun yüklü olduğu klasör)
    /mkportal ("upload" klasörü içindeki mkportal klasörü- )
    /index.php ("upload" klasörü içindeki index.php dosyası -)

Bu yapı şeklinde olmalıdır yoksa MKPortal düzgün bir şekilde çalışmaz :

http://www.siteninadı.com/forum
    http://www.siteninadı.com/mkportal
    http://www.siteninadı.com/index.php (mkportal anasayfası)

Eğer sunucunuzun ana dizininde forumunuzun index.php dosyası mevcut ise onu şekildeki gibi bir alt-klasöre taşımalısınız.

Aşağıdaki klasör ve içerisindeki dosyalara gerekli yazma izinlerini verin. (chmod: 777):

mkportal/conf_mk.php
    mkportal/cache/tmp_block
    mkportal/cache
    mkportal/blog
    mkportal/blog/images
    mkportal/templates/*
    mkportal/lang/*
    mkportal/modules/downloads/file
    mkportal/modules/gallery/album
    mkportal/modules/reviews/images

Yukardaki adımlardan sonra tarayıcınızın adres satırına aşağıdaki adresi yazıp kuruluma başlayabilirsiniz:
    http://www.siteninadı.com/mkportal/mk_install.php

Size resimli olarak kurulum aşamalarını anlatacağım.

Not: Kurulum bittikten sonra mk_install.php dosyasını ve upgrades klasörünü sunucunuzdan silin.

Mk Portal Türkçe Dil Paketi Download için ==>> BURADAN İNDİRİN
    Bu dosyanın içinden çıkan Turkish klasörünü
    /mkportal/lang/
    içine atıyoruz. ( Klasör şeklinde ! )

Daha sonra admin panelinize giriyorsunuz ve ayarlar bölümünden turkish i seçiyorsunuz.

Hadi mkportal da hayırlı olsun :D

________________________________________________________________________________

JOOMLA KURULUMU

Joomla 1.5 Beta kurulumunu anlatacağım:

Yine diğer sistemlerde olduğu gibi Joomla 1.5 dosyalarını ftp ye atınız

Kuruluma başlarken, önünüzdeki listeden, tr-TR - Türkçe (Türkiye) seçeneğini seçerek kuruluma başlıyoruz.

Türkçeyi seçip "Sonraki" butonuna tıklıyoruz.
    2. aşamada yükleme öncesi kontrollerimizi yapıyoruz, resimde gördüğünüz üzere herşey yeşil ile yazılı yani hostumuz joomla kurulumuna müsait.

Bu esnada herhangi bir eksiklik var ise, joomla eksik olanları kırmızı yazı ile gösterir.
    3. Aşamada lisans bilgilerini görüyoruz, Joomla GNU Genel Kamu Lisansı ile dağıtılan "özgür" bir yazılımdır.

Asıl kuruluma şimdi başlıyoruz, veritabanı bilgilerimizi girip joomla kurulumuna başlayacağız.

Eğer hostunuz mysql ve/veya mysqli destekliyorsa, veritabanı türünü seçerek kuruluma başlıyoruz.
    Benim hostum hem mysql hem mysqli desteklediği için ben mysql kullanmayı tercih ettim. İsteğe bağlı olarak "eğer" mümkünse mysqli kullanabilirsiniz.
    Host adımıza "localhost" yazıyoruz ki, genelde localhosttur. Ancak kayyo gibi sitelerde farklı olabilir, mesela kayyo.com'da mysql01.kayyo.com şeklindedir.
    Kullanıcı adına veritabanı kullanıcı adı, şifre kısmına veritabanı kullanıcı şifresini yazıyoruz.
    Bunları yaptıktan sonra kontrol için "İzinleri Göster" butonuna tıklıyoruz. Bu buton kullanıcının veritabanı üzerindeki yetkilerini gösterir
    Çoğu hostta izin verilmese de bazı hostlar kullanıcının kendi veritabanlarını oluşturmasına(program yardımıyla) izin verir. Benim hostum izin verdiği için izinleri göster butonuna tıkladığım zaman

yazısı çıkmaktadır. Bunun anlamı şu, bu kullanıcı veritabanı oluşturabilir, cpanele gidip de veritabanı oluşturmasına gerek yoktur.

İzinler tamam olduktan sonra, Dil Kodlamaları butonuna tıklayarak "varsa" utf8_turkish_ci'yi seçiniz. Joomla 1.5'in en büyük yeniliği UTF-8 desteğidir. UTF-8 kullanmanız önerilir.

Daha sonra veritabanı adını girerek joomlanın kurulacağı veritabanını belirliyoruz.
    Eğer herhangi bir yedekleme yapılacaksa, gelişmiş ayarların üstüne tıklayarak açılan menüde "Eski Tabloları Yedekle" seçeneğini seçiniz

Eğer ayarlarınız doğru ise Joomla sorunsuz kurulacaktır. Sonraki butonuna basıp ileriyoruz.
    Sonraki aşamada, Ana yapılandırmamızı yapıyoruz. Bu kısımda site adı, yönetici e-posta ve şifresi gibi detayları belirliyoruz

Alt kısımda görebileceğiniz üzere, Joomla 1.5 için bazı veri bilgileri sözkonusudur. Bunlar, örnek veri yükleme işlemi, joomla 1.5 uyumlu bir veritabanı dosyası(şimdilik kullanmanın anlamı yok zira daha önce 1.5 kullanmadık, yeni bir 1.5 kullanırken bu yedeği kullanabiliriz) ve taşıma betiğidir. Taşıma betiği 1.0 serisinden 1.5'a geçiş için kullanılır. Joomla 1.0'dan 1.5'a geçiş için 1.0'a com_migrator isimli bileşeni kurmanız gereklidir ki bunun anlatımı ileride yapılacaktır(com_migrator %100 başarıya "henüz" ulaşmamıştır"

Sıfırdan kurulum için örnek veriyi yükle butonunu kullanmanız önerilir. Örnek veriyi yükle butonuna tıkladıktan sonra

Örnek veri başarıyla yüklendi ibaresini göreceksiniz. Buradan sonra, Sonraki butonuna tıklayarak kurulumun son aşamasına giriyoruz:

Güvenliğiniz açısından installation dizinini silmeniz önemle rica olunur. Site butonuna tıklayarak siteyi, yönetim butonuna tıklayarak yönetici kısmına girebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vahapayzet -- 26 Ekim 2006; 17:57:20 >

• resimler sayfaya sığdırılarak çıkıyo ondan dolayı kalitesi ddüşebiliyor..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vahapayzet -- 25 Ekim 2006; 10:56:59 >
  • Valla sağol güzel anlatım olmuş
  • yav çoook güzel anlatım çook güzel olmuşda joomla+smf nası yapılıyor? onuda bi anlatabilirsen...

Çok teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: tycstar

yav çoook güzel anlatım çook güzel olmuşda joomla+smf nası yapılıyor? onuda bi anlatabilirsen...

Çok teşekkürler

sizde sağolun

arkadaşım o dökümanlarıda hazırlıyorum..hepsi gelecek hepsi ;)

• yeni farkettim direk copy paste yapmışsın linkler kırık

"Download MK Portal :

MKP Download Bölümü için direk link burada:

http://www.mkportal.it/index.php?ind...n_view&idev=27

MKP 1.1 indirmek için: (Yukardaki yazdıklarımdan sürümünüz seçin önce)

http://www.mkportal.it/index.php?ind..._view&iden=668

MKP 1.0 indrmek için

http://www.mkportal.it/index.php?ind..._view&iden=469 "

bak bunlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khoala -- 25 Ekim 2006; 12:46:07 >

• LİNKLERİN HEPİSİ ÇALIŞIYOR ARKADAŞIM...SENDE SORUN VAR SANIRIM....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vahapayzet -- 27 Ekim 2006; 7:01:29 >
  • -------------------------SMF MODÜLLER-EKLENTİLER- ARAÇLAR - TEMALAR -------------------

MOD ların bazılarını otomotik olarak kurulduğunda sadece default temada çalışıyor...MANUEL kurulum yapmalısınız...
    Bu mesaja hep SMF ile ilgili araçlar mod lar ve eklentileri vericem arkadaşlar...yayınlamamı istediğiniz bir şey varsa cevap yazarak istek edebilirsiniz...

______

VERİ TABANI YÜKLEME

Veri Tabanı Yedeği Aldınız Bunu Geri Yüklemek İçin BURADAN dosyayı indirin ve ftp nize forum klasörüne yükleyin..daha sonra .sql yedeğinizi de ftp nize herhangi bir dizine upload edin ve
    www.siteadi.com/veritabani_geri_yukle.php yi çalıştırın daha sonra yedeğin uzantısını (.sql veya sql.gz belirtin) ve ileriye basın iş bitmiştir,,,yedeğiniz yüklendi ;)
    ________

MESAJ ÖNİZLEME

Vbulletin deki gibi konu başlığının üzerine geldiğinde konunun önizlemesini görüyorsunuz...
    RC3 içindir..

BURADAN İNDİRİN

Renkli Defult Temalar

arkadaşlar bu pakette editlenmiş olarak 6 tane renlkli default tema var...sadece içindeki dosyaları default tema klasörüne yapıştırmanız yeterli...
    Buradan indir
    rar şifresi : forumbey.com

Şimdilik bu kadar daha eklicem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vahapayzet -- 16 Aralık 2006; 18:23:18 >

• Vbulletini CHMOD 777 yapmaya gerek yok kurarken (ki) Vbulletin gibi bir scriptde olası hack olaylarının riskini yükseltmiş olursunuz.Standar değerlerinden 777 yapmadan kurmak daha mantıklıdır.

Cpanel ile veritabanı nasıl olusturulur şeklinde resim isterseniz koyarım buraya

Edit : İmlâ Hatası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arızalı -- 27 Ekim 2006; 2:20:26 >
  • 777 yapmadan nasıl yüklenicek?
  • quote:

Orjinalden alıntı: vahapayzet

777 yapmadan nasıl yüklenicek?

Arkadaşım SMF forum kurmuyoruz Vbulletin kuruyoruz,ben nasıl yüklüyorsam herkesde o şkeilde yükleyecek vbulletinde 777 ye gerek yoktur.
    Windows servere kurarken bile gerek yok. Yanlış bilgi vermeyelim.
  • tamam ya..sen kurarsan kur...o senin yeteneğin

ama forum kurulum esnasında shmod777 olmasını istediği dosyalar var..ama sen ne hikmetse başarıyorsun ve yapmadan yapıyorsun neyse...
  • quote:

Orjinalden alıntı: vahapayzet

tamam ya..sen kurarsan kur...o senin yeteneğin

ama forum kurulum esnasında shmod777 olmasını istediği dosyalar var..ama sen ne hikmetse başarıyorsun ve yapmadan yapıyorsun neyse...

Arkadaşım iddalaşma,ömrün kadar belki bu işin içindeyim Vbulletinde 777 yaparsan hack riskini arttırırsın.
    Belki 100 defa vbulletin kurdum Localhostuma her formatdan sonra kuruyorum...Sen nediyorsun ya?
    SMF kurarken CHMOD ayarı yapmak gerekiyor haklısın bu arada CHMOD "shmod" değil Çalışmalarında başarılar.Istersen benim için yorum yapmadan bu konunun iki altında konuyu oku..http://resim.donanimhaber.com/m_6730501/tm.htm birşeyler paylaşmışız yapmışız başarmışız biliyoruz ki söylüyoruz.
    Ben değil 1000 kişide denese chmod olayını yapmadan kurar 1.000.000 kişide.

• ARkadaşlar gerginliğe gerek yokda konuyu açan arkadaş bişe isteyecem bu forumların anlatımı felan güzel olayda birde onları indirebileceğim bi download linki wersen
  • quote:

Orjinalden alıntı: malatyaspor44

ARkadaşlar gerginliğe gerek yokda konuyu açan arkadaş bişe isteyecem bu forumların anlatımı felan güzel olayda birde onları indirebileceğim bi download linki wersen

Gerginliğe göre birşey yok doğru bilgi veriyorum.Lisanslı Vbulletin kullanıcısıyım çünkü

Phpbb indirmek içinhttp://www.phpbb.com/downloads.php

SMF indirmek içinhttp://www.simplemachines.org/download/

Adreslerini kullanabilirsin.Vbulletin veya IPB Linki vermiyorum,illegale giriyor çünkü lisans almayacaksan

• neyse tamam...

arkadaşlar ipb nin lisans gerektirmeyen tek bir sürümü var..

Invision Power Board 2.0.4,

http://******.de/files/2199086/Invision_Power_Board_2.0.4_Final.rar.html
  • YA pardon arkadslr ben daha cok yeniymde plesk nedir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: FieSTa_A

YA pardon arkadslr ben daha cok yeniymde plesk nedir.

Plesk Windows veya Linux Hosting ile verilen Kontrol Panellerinden sadece birisinin adıdır.
  • vb nin dosyalarına nasıl ulaşabilirim? editlenecek eklenecek dosyalar bende mevcut değil verebilirseniz memnun olurum..
  • bende yoq ama öle birşey veya varsa neresindedir.Aradım bulamadım.Belki size komik gelebilir ama daha yeni oldugum iiçin genede yardım edin.Msn de verebilirm msnde konusurken kurabiliriz.fiesta_1905@hotmail.com
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.