Şimdi Ara

Nvidia'nın 7600GT'sine karşı Ati'den yeni X1650XT

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekran kartı arenasının iki dev hakimi Ati ile Nvidia arasındaki rekabet her geçen gün artarak devam ediyor. 80mn üretim teknolojisi ile üretilen ilk grafik işlem ünitesini piyasaya süren Nvidia ki firma diz üstü bilgisayar pazarı için geliştirdiği GeForce Go 7700'ü 80nm üretim teknolojisi ile üreterek bir ilki gerçekleştirmişti. Ati ise bu gelişmeden kısa bir süre sonra, önce 80nm üretim teknolojisi ile üretilen yeni gpu'su RV570'i yani Radeon X1950 Pro'yu gün yüzüne çıkararak satışlarına başladı, şimdi ise firmanın üzerinde çalıştığı yine 80nm üretim teknolojisi ile üretilen RV560 yani Radeon X1650XT'nin detayları ortaya çıktı.

Gelen haberlere göre aslında daha önce çıkması planan X1650XT(RV560)'nin önümüzdeki hafta piyasada olması bekleniyor. 80nm üretim teknolojisi ile üretilecek olan gpu'nun çekirdek hızı, daha önce belirtilen 450MHz'in aksine 575MHz olacak. Abisi X1950 Pro (RV570) gibi DDR3 belleğe sahip olacak olan kartın, 128-bit bellek veri yoluna sahip, 675MHz'de (efektif 1350MHz) çalışan 256MB DDR3 bellek ile gelmesi bekleniyor. X1650XT'nin diğer teknik özelliklerine baktığımızda, 24 adet Pixel-Shader ve 8 adet Vertex- Shader ünitesi ile birlikte 12 iş hattına sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca kart X1950 Pro'da olduğu gibi Crossfire sistem kurlumu için "Master" kart ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve Nvidia'nın SLI yapısınıda olduğu gibi içten bağlantı yöntemi ile Crossfire kurulabilecek.

Yeni X1650XT'nin diğer özellikleri arasında, çeşitlilik gösteren genişleme olanakları da dikkat çekici. Özelikle bunlar arasında çift DVI çıkışı ile birllikte S-Video çıkışının yanı sıra üreticisine göre değişmek ile birlikte DVI + VGA + S-Video gibi değişik çıkış konfigürasyonları da kullanıcılara sunulacak. X1650XT bunlara ek olarak yüksek tanımlı içeriklerin korunmasına yönelik olarak HDCP (High Definition Digital Content Protection) desteğine de sahip olacak. Ayrıca kartın teorik olarak HDMI çıkışına sahip olması da mümkün ama Ati bu noktada bu desteği üretici firmaların tercihine bırakacak gibi görünüyor.

Önümüzdeki hafta piyasaya çıkması beklenen Ati'nin 80nm üretim teknolojisi ile üretilen en yeni gpusu olan RV560 yani Radeon X1650XT'nin 149$'lık fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Ati, 256-bit'lik X1800GTO ile perofrmans anlamında 7600GT'nin önüne geçse bile piyasadaki ürün sıkıntıntısından dolayı egale edemediği Nvidia'nın 7600GT'sine karşı X1650XT ile neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Sayfanın Linki : http://dailytech.com/article.aspx?newsid=4666

• Nvidia yı geçemez bence de 1800GTO bayagı iyiydi

Ama Nvidia 4ever :=)
  • Bana 7600GT ayarında bi ATI kart lazım bakalım bu nasıl olucak..
  • ben bu işten birşey anlamadım directx 10 çıktı çıkacak ama biz hala diğer kartlardan çıkanları görüyoruz...olmaması gerekir...
  • hakikaten dx10 cikcacak kartin referans goruntusu cikti dagitimi basladi piayasa cikisi 7 kasim dedi nvdia ama ati hala egleniyor hala 7600gt yi gecicek orta sinif pesinde
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetozturk

hakikaten dx10 cikcacak kartin referans goruntusu cikti dagitimi basladi piayasa cikisi 7 kasim dedi nvdia ama ati hala egleniyor hala 7600gt yi gecicek orta sinif pesinde

sana katılıyorum dostum gereksiz fantazi bunlar
  • Bu kartın dışarıda fiyatı 149$ olursa TR de fiyat 200$ seviyesine yaklaşır.Bana kart çok iyi performans verebilecek gibi gelmedi.Zaten şu an 7600gt 140$+kdv gibi bir fiyata ülkemizde alınabiliyor.Çıkması gecikmiş bu kart 7600gt ten daha iyi bir performans vermeli ki alınabilsin.Ve bu oldukça zor gözüküyor.
    Ati en büyük hatasını x1800gto ile yaptı.Fiyatını biraz daha uygun tutup yeterli üretim yapsaydı yada ülkemize yeterli sayıda getirilseydi f/p orta sınıfta kral olurdu.Bu geçiş dönemini ne yalan söyleyelim nvidia gerçekten iyi kullandı.Her bütçeye göre f/p iyi olan kartlar çıkardı...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ahmetozturk

hakikaten dx10 cikcacak kartin referans goruntusu cikti dagitimi basladi piayasa cikisi 7 kasim dedi nvdia ama ati hala egleniyor hala 7600gt yi gecicek orta sinif pesinde

Demek ki bir bildikleri var
  • Nvidia , ATI yi ezdikten sonra çıkarsa ne çıkarmasa ne.Orta seviyede fx serisinden sonra beya ezdiler ATI'yi...
  • bide 7600 artık yaşlı bir kart. atinin hala bu kartı geçememezi çok büyük zayıflık. ati bu kartı 2 ye katlayacak bir kart çıkarmalıki bozulan imajını tamir etsin. üst uçta 600 $ lık kartla rakibini geçmişsin yada geçmemişsin bize ne, asıl alabileceğim ürünlerden bahset bana...
  • Bunca zaman bekledim bu kartı Türkiyede 160$+kdv yi geçerse boşa beklemiş olacam. Sapphire yap bi eko paket.
  • ATİ ATİ ATİ başka ne diyebilirimki bu piyasanın kralı imparatoru tekel olma yolunda emin adımlarla ilerliyor yürü be kim tutar seni Atiden başkası yalan diyorum son 3 senedir Nvidayı öyle bir ezdiki artık ekran kartı denildikte ati deniliyor ya'ni ekran kartı sözü artık ati oldu
  • quote:

Orjinalden alıntı: macrolight

ATİ ATİ ATİ başka ne diyebilirimki bu piyasanın kralı imparatoru tekel olma yolunda emin adımlarla ilerliyor yürü be kim tutar seni Atiden başkası yalan diyorum son 3 senedir Nvidayı öyle bir ezdiki artık ekran kartı denildikte ati deniliyor ya'ni ekran kartı sözü artık ati oldu

• quote:

Orjinalden alıntı: macrolight

ATİ ATİ ATİ başka ne diyebilirimki bu piyasanın kralı imparatoru tekel olma yolunda emin adımlarla ilerliyor yürü be kim tutar seni Atiden başkası yalan diyorum son 3 senedir Nvidayı öyle bir ezdiki artık ekran kartı denildikte ati deniliyor ya'ni ekran kartı sözü artık ati oldu

...
  • Hele bi çıksın karşılaştırmalı testler olsun ondan sonra yorum yapcam ama ATİ ezer ezer
  • kart bide iyi oc olursa x1900gt gibi süper olur
  • Her ne kadar da Ati`ye sempati duyan birisi olsam da, bekleyip test sonuçlarını görmekte fayda olacağı kanaatindeyim. Gerçi tercihimi kendimi tutamayıp Ati`den yana kullanırım, orası da ayrı bir mesele.
  • Bu kartlar özellikle 80nm üretim teknolojisi bakımından önemli. Zira firmanın ilk etapta amacı bu tür kartları çıkararak 80nm dönüşümünü hızlı ve sağlam bir şekilde bitirip yeni nesil kartlara odaklanabilmek.

BU arada 1900GT gerçektn fiyatına göre çok tatlı Test sonuçları ve analizlerini yazıcam.
  • once 80mm'yi deniyor, boyle dandik kartlarda becerirse dx10 karti OK demektir
  • 8-24 yerine 12-24 iyi olmuş. 8 adet tepe tarayıcıyı da katarsak 7600 GT'yi geçmesi gerekiyor bu kartın (oyuna göre farkın oldukça yüksek olması bile gerekir diyesim geliyor).

Nvidia'nın cevâbı ne olacak 7600 GT tokatlanırsa? ("7900 GS varken doğrudan dx10 sınıfına geçiş söz konusu olabilir mi? (orta seviyeler geç gelir ama?)" diyeceğim lâkin GS biraz pahalı ve ezici kalıyor gibi. Bir 7650 lâfı vardı galiba.)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.