Şimdi Ara

Şehrinizde Critical Mass etkinliği yapılıyor mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle bilmeyenler için Critical Mass nedir onu açıklayalım:

Critical Mass, dünya çapında her ayın son Cumartesi günü gerçekleştirilen bisikletli bir etkinliktir. Bu etkinlik ilk olarak San Francisco'da, 25 Eylül 1992 tarihinde, yaklaşık elli kadar bisikletçi ile başlamıştır. Daha sonra uluslararası boyuta ulaşarak dünya çapında kutlanmaya başlanmıştır.

Critical Mass'in amaçları
    Critical Mass'in amaçları çeşitlidir. Bu basit sosyal bir buluşma olabileceği gibi, belirli bir tema üzerine de olabilir. Bisikletçiler için altyapı eksikliklerine, güvenlik sorunlarına dikkat çekmek, insanlara çevreci ulaşım olanaklarını göstermek, onları bisiklete özendirmek, varolan yolların ortak kullanımını önermek gibi.
    Critical Mass, sıklıkla, özel otomobillerin yerel ve küresel çevre için bir felaket olduğunu düşünen çevreciler ve kamusal alanların sosyal ve fiziksel açıdan yaşam kalitelerini arttırmak için çalışan sivil toplum örgütleri ile ilişkidedir.
    Katılımcılarına bağlı olarak Critical Mass'ler şenlikli veya talepkar olabilir. Neredeyse tehlikeli olarak kabul edilen veya yolların zayıf kullanıcılarına uygun olmayan kurallarını sorgulayan bir sivil itaatsizliği başlatabilir.

Sizin şehrinizde yapılıyor mu?
    Mesela dün Critical Mass günüydü. Ben İzmir etkinliğine katıldım. Facebook etkinliğinde +150 kişi gözükmesine rağmen 50-60 kadar kişiydik. Şehir içinde kısa bir rotada turladık. Sağ şeridi kapattık ve kavşaklarda 3-5 dk bekleyip bisikletleri havaya kaldırdık. "Arabadan in bisiklete bin", "Araba trafik bisiklet özgürlük" şeklinde sloganlarımız vardı. İzmir Konak saat kulesinden başlayıp ana caddeden Gündoğdu Meydanı'na kadar gittik ve genelde halkın desteğini gördük diyebiliriz. Çok fazla gürültü çıkardık, deli deli bağırdık falan..

Bence bisiklete, bisikletli yaşama dikkat çekmek için çok güzel bir etkinlik. Kalabalık olursa tadından yenmez.

• silinebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C3B427E7B -- 9 Haziran 2018; 16:49:55 >
  • Çok güzel
    Burda da çok kısa dü. Rota geniş tutulup süre uzatılmalı ki daha fazla dikkat çeksin, daha fazla eğlenilsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrsmrc

Çok güzel
    Burda da çok kısa dü. Rota geniş tutulup süre uzatılmalı ki daha fazla dikkat çeksin, daha fazla eğlenilsin.
    silinebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C3B427E7B -- 9 Haziran 2018; 16:49:36 >
  • Aslında etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenenler olsa çok daha güzel olur.
    Üniversite ve yerel bisiklet topluluklarıyla da çalışılmalı kesinlikle.
  • CM'de organizatör, koordinatör, yönetici, idareci gibi biri bulunmaz. CM olayı bir gezi, tur, performans sürüşü konspetinde olmadığı için herkesi yönetecek, bazı şeyler için karar verecek tek bir kişinin olması CM ruhuna aykırı bir şey zaten. Ne zaman nerede buluşulacağı bellidir, o gün oraya gidilir ve "kafa nereye biz oraya modunda" dolaşılır, bağrılır, bisikletlerden inilip bisikletler havaya kaldırılır vs vs...

İstanbul'da iki CM etkinliğine katıldım, birisi "5 yaşında" muhabbeti olandı, diğeri de bir sonraki etkinlik olan 31 Mayıs tarihli olan. O günden beri bir daha CM etkinliklerine katılmadım, bir daha da katılır mıyım bilmiyorum açıkçası.
  • 31 mayısta son kez köprüden geçildi.

Sonrasında örümcek ağlı CM yönetimi etkinliği çocuk oyuncağına çevirdi.
  • Bir Critical Mass daha yaklaşıyor
  • Bugün günlerden CRITICAL MASS
     Şehrinizde Critical Mass etkinliği yapılıyor mu?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.