Şimdi Ara

Nokia: Ovi Store'dan günde 2.3 milyon uygulama indiriliyor (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
110
Cevap
0
Favori
8.287
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben de bikaç tane bile olsa saymanı beklemiyordum zaten,çünkü symbian da uygulama yok...
    symbian kalite olarak da uygulama sayısı olarak da appstore un fersah fersah gerisinde senin de kabul ettiğin gibi...
    en sonunda kabul ettin be dostum symbian ın işe yaramaz olduğunu,neyse bu da bi başarı...

geleyim neden bu kadar üstüne geldiğime...

ben iphone 4 sahibiyim.bundan önce çok uzun bir zaman symbian cihazlar kullandım.symbian cihazlara uygulama yükleme ihtiyacı hissettim sık sık,gerek otobüs yolculuklarında olsun içimden çok geçirmişimdir,keşke oyun veya herhangi zaman geçirebileceğim bişey olsa diye.o yüzden çok aradım ovistore u da başka kaynakları da,inan ki aylarca aradım ama kayda değer hiçbirşey yok.bazı uygulamalar buldum gerçi ama o kadar kötüydüler ki,aynı zamanda symbian bir telefona 2-3 uygulama yükleyince telefon şişiyor,çöp oluyor.ama iphone a 150 uygulama da yüklense ilk günkü gibi stabil ve hızlı.velhasıl geçen hafta iphone 4 aldım,appstore da gezmek bile birkaç saat sürüyor,okadar çok uygulama var ki,ve bunlar kötü uygulamalar da değil,hepsi birbirinden kaliteli binlerce uygulama..

ben de aptal değilim,symbian bir gün kendini toparlasın,işletim sistemini geliştirsin,o hantallığını ve fosilleşmiş halini üstünden atsın,bunun yanında uygulama sayısı ve kalitesi olarak appstore u geride bıraksın,ben de ozaman symbian lı bir cihaz kullanırım.şimdi android iyi yolda,o da ios i ve uygulamalarını geçsin ona da geçerim,körü körüne apple sevdalısı değilim,çok klişe olacak ama apple da hissem de yok...ben çeşitliliği severim ve bu çeşitliliği bana apple sağladığı için iphone kullanıyorum...şirketler de zaten symbian ı bırakmaya başladı,samsung 1 ekim de yaptığı açıklama ile symbian ı artık bırakacaklarını söyledi,diğerleri de bunu yapmak üzere,kısa zaman içinde sony de bırakıyormuş..nokia kalacak tek başına...

kısacası anlatmaya çalıştığım şey şu.apple in donanımlardaki hatalarını acımasızca eleştirebiliriz (buna ben de dahil).ama yazılım desteğine,uygulamalarına tek bir kelime bile söyleyemeyiz,çünkü bu konuda ondan ilerde herhangi bir platform yok.appstore bu konuda kötülenemez yani...

quote:

Orijinalden alıntı: GeceBekcisi

quote:

Orijinalden alıntı: expert23

dostum hadi gel şöyle birşey yapalım senle,sen symbian için ben de appstore için var olan güzel uygulamaları (güzel diyorum ama,kıytırık uygulamalar değil) yazalım.bakalım hangi tarafın uygulamaları daha kaliteli??

Arkadaşım amacın ne anlamıyorum, ben sana Symbian'ın uygulamaları daha kaliteli dedim mi ki aksini ıspatlamaya çalışıyorsun?

Evet biz de kabul ediyoruz AppStore'da daha çok uygulama var ve standart çan eğrisi gereği kaliteli olanlarının sayısı elbette Symbian'dakinden fazla olacak (ve bunun nedenlerini de yukarıda açıkladım).

Ee, şimdi ne oldu? Mutlu oldun mu?

• çöp çöp uygulamalar her tarafı ne olsa ne olur ... apple store baksınlar öğrensinler gerçi cihazlarının kapasitesi yetmez o da ayrı konu
  • quote:

ben de bikaç tane bile olsa saymanı beklemiyordum zaten,çünkü symbian da uygulama yok...
    symbian kalite olarak da uygulama sayısı olarak da appstore un fersah fersah gerisinde senin de kabul ettiğin gibi...
    en sonunda kabul ettin be dostum symbian ın işe yaramaz olduğunu,neyse bu da bi başarı...

ben iphone 4 sahibiyim.bundan önce çok uzun bir zaman symbian cihazlar kullandım.symbian cihazlara uygulama yükleme ihtiyacı hissettim sık sık,gerek otobüs yolculuklarında olsun içimden çok geçirmişimdir,keşke oyun veya herhangi zaman geçirebileceğim bişey olsa diye.o yüzden çok aradım ovistore u da başka kaynakları da,inan ki aylarca aradım ama kayda değer hiçbirşey yok.bazı uygulamalar buldum gerçi ama o kadar kötüydüler ki,aynı zamanda symbian bir telefona 2-3 uygulama yükleyince telefon şişiyor,çöp oluyor.ama iphone a 150 uygulama da yüklense ilk günkü gibi stabil ve hızlı.velhasıl geçen hafta iphone 4 aldım,appstore da gezmek bile birkaç saat sürüyor,okadar çok uygulama var ki,ve bunlar kötü uygulamalar da değil,hepsi birbirinden kaliteli binlerce uygulama..

ben de aptal değilim,symbian bir gün kendini toparlasın,işletim sistemini geliştirsin,o hantallığını ve fosilleşmiş halini üstünden atsın,bunun yanında uygulama sayısı ve kalitesi olarak appstore u geride bıraksın,ben de ozaman symbian lı bir cihaz kullanırım.şimdi android iyi yolda,o da ios i ve uygulamalarını geçsin ona da geçerim,körü körüne apple sevdalısı değilim,çok klişe olacak ama apple da hissem de yok...ben çeşitliliği severim ve bu çeşitliliği bana apple sağladığı için iphone kullanıyorum...şirketler de zaten symbian ı bırakmaya başladı,samsung 1 ekim de yaptığı açıklama ile symbian ı artık bırakacaklarını söyledi,diğerleri de bunu yapmak üzere,kısa zaman içinde sony de bırakıyormuş..nokia kalacak tek başına...

kısacası anlatmaya çalıştığım şey şu.apple in donanımlardaki hatalarını acımasızca eleştirebiliriz (buna ben de dahil).ama yazılım desteğine,uygulamalarına tek bir kelime bile söyleyemeyiz,çünkü bu konuda ondan ilerde herhangi bir platform yok.appstore bu konuda kötülenemez yani...

Öhh be, vur dedik öldürdün sen de... Ne hazımsızlık yaratan telefonmuş bu yahu, içinizdekileri kusa kusa bitiremediniz yıllardır...

Daha Symbian'da uygulama yok dediğin an zaten yukarıdakiler konuşma değil kelime kusmuğu oldu. Yok artık daha neler, uygulama yok ha? O zaman şu an benim telefonumdaki 67 tane zımbırtı ne? SMS mi yoksa GPS kayıtları mı? Merak ediyorsan listem aşağıda:

01. ActiveFile 
    02. AppUidViewer
    03. Auto Hang Up
    04. BatUninst
    05. BT Switch
    06. CPUnInstaller
    07. Crash Test Dummies
    08. Data Quota
    09. DocsOnTheFly
    10. DynaFile
    11. Edge
    12. Energy Profiler
    13. Facebook
    14. Face Contacts
    15. Flash SMS
    16. FontRouterMan
    17. Foursquare
    18. Friends Birthdays
    19. Garmin XT
    20. Gravity
    21. Handy Calendar
    22. Handy Guard
    23. Handy Profiles
    24. Handy Taskman
    25. Internet radio
    26. iON BatteryTimer
    27. JbakTaskMan
    28. Kanka MSN
    29. KillMe
    30. LightCtrl
    31. Linja Calculator
    32. LogExport
    33. mConnection
    34. Mobbler
    35. NetworkSwitcher
    36. Nimbuzz
    37. Nokia Messaging
    38. OfficeSuite
    39. Opera Mini
    40. Opera Mobile Beta
    41. Ovi Haritalar
    42. Ovi Mağaza
    43. OxyAgent
    44. PhoNetInfo
    45. PowerBoot
    46. Quickpoint
    47. Quicksheet
    48. Quickword
    49. Resco Photo Viewer
    50. ROMPatcher+
    51. Screenshot
    52. Share online
    53. Shazam
    54. Slick
    55. Slides
    56. SMS and MMS Diary
    57. SMS Scheduler
    58. Sports Tracker
    59. Spreadsheet
    60. Swiss Manager Pro
    61. SymSMB 4.00
    62. TagReader
    63. UpCode
    64. Xchanger
    65. Xelnex Lite
    66. X-plore
    67. Zaytung

Gerçi bunlara cihazın içinde hazır gelen uygulamaları da eklemek lazım, ne de olsa Apple onların büyük kısmını Nokia gibi cihazla birlikte sunmadığı için siz onları AppStore'dan indirip eksiği kapatmaya çalışıyorsunuz sizin için onlar da birer uygulama. Tekrarlıyorum, bu çağda USB Mass Storage modu için 3. şahıslara ait uygulama gerektirmek ilkelliktir!

Aptal olmayı inkar ediyorsun ama görüldüğü üzere Symbian'ın uygulama sayısının az olduğunu kabul etmekle işe yaramaz olduğunu kabul etmek arasındaki farkı bilemeyecek kadar aptalca davranabiliyorsun. Yine aynı şekilde iOS'un uygulama desteğini savunmakla başka bir platformun hiç bir uygulaması olmadığını söyleyip saçmalamak arasındaki farkı bilemeyecek kadar aptalca davranabiliyorsun.

Bu arada merak etmiyorsun ama söyleyeyim: Cihazım yukarıda gördüğün 67 uygulamaya (ve yüklenip silinmiş en az iki misline rağmen) ilk aldığım günkü kadar hızlı (ve bugüne dek sadece bir kere "acaba arada bir fark olacak mı" diye meraktan format attım çünkü hiç ihtiyacım olmadı), çünkü cihazıma ne kuracağımı ne kurmayacağımı biliyorum, salak sambalak arızalı sorunlu programlar yükleyip suçu işletim sistemine atmıyorum ama anlaşılan siz kurduğunuz bir program yüzünden Windows çöktüğünde Windows'a saydıran düz mantıklılardansınız... Ayrıca dandik donanımlar üzerinde Symbian kullandıysanız bu "P2 350 MHz 64 MB RAM li makinemde Windows XP hızlı çalışmıyor, çöküp duruyor" demekten farksız.

Samsung'un neden Symbian'ı bıraktığınıhttp://www.donanimhaber.com/tm.asp?m=43496675#43517489 adresinde yeterince açık bir şekilde açıkladım ama yok okuma sen, sebebini nedenini bilmeden sadece konuşmak için konuş dur...

Fikirlerini doğru düzgün savunmayı öğrenene kadar yazma bence, yazdıkça batıyorsun.

• quote:

ben de bikaç tane bile olsa saymanı beklemiyordum zaten,çünkü symbian da uygulama yok...

quote:

quote:

dostum hadi gel şöyle birşey yapalım senle,sen symbian için ben de appstore için var olan güzel uygulamaları (güzel diyorum ama,kıytırık uygulamalar değil) yazalım.bakalım hangi tarafın uygulamaları daha kaliteli??

Arkadaşım amacın ne anlamıyorum, ben sana Symbian'ın uygulamaları daha kaliteli dedim mi ki aksini ıspatlamaya çalışıyorsun?

Evet biz de kabul ediyoruz AppStore'da daha çok uygulama var ve standart çan eğrisi gereği kaliteli olanlarının sayısı elbette Symbian'dakinden fazla olacak (ve bunun nedenlerini de yukarıda açıkladım).

Ee, şimdi ne oldu? Mutlu oldun mu?

Farkında mısın yazdıkça batıyorsun.
    5800 ımdaki işime yarayan ve kesinlikle dandirik olmayan 103 uygulama ne? Çer çöp mü? Lütfen bilmediğiniz konular hakkında konuşmayın.

Ha bu arada öve öve bitiremediğin TagReader programının aynısı zaten Symbian'da var.

Bırakın şu Apple fanlığını. Bir 5800ım birde İphone 3g m var biryerde çıkıpta fanatiklik yaptım mı? Hayır. Neden çünkü ben sizin seviyenize inemem kusura bakmayın. Symbian için çok güzel uygulamalar mevcut.

GeceBekcisi zaten herşeyi özetlemiş şu cümlesi yetiyor zaten acizliğinizi göstermeye. " iPhone kullanıcıları telefonlarını bilgisayara bağladığında depolama modunda bağlanabilmek için bile uygulamaya ihtiyaç duyuyor. 3G video çekebilmek için jailbrek a ihtiyaç duyuyordu. Bt ile veri transferi bile yok. Bir zamanlar kes kopyala yapıştır ve MMS özelliği bile yoktu iPhone'un.

Evet AppStore da bir sürü uygulama var çünkü iPhone un daha kapanacak çok eksiği var.

Ha şimdi diyeceksiniz ki o zaman neden İphone kullanıyorsun? Hemen cevap vereyim şirketin çalışanlarına verdiği telefon. Mecbur kullanıyoruz tabi.

Ama bu asla iOS'un Uygulama kalitesi ve çeşitliliği yönünden Symbian'dan kat be kat iyi olduğunu değiştirmez.

• Açık konuşayım gördüğüm en saçma tartışmalardan birisi olmuş. Sürekli olarak bu saçmalık ekseninde gitmesi de ayrıca sosyolojik bir olgu.

iPhone taraftarları da, karşıtları da aşağıdaki bold yazılmış aynı uyuz cümleleri kullanıyor:

- "Şöyle kötü, böyle iyi"
    - "E, bla bla bla"
    - "Ben .............. mi dedim?"

E, hocam ne dedin peki? Ne diyorsun? Bir şey söylüyorsun, karşılığında birşey deniyor, "ben öyle demedim, asıl demek istediğim..." deyip detaya iniyorsun ve kusura bakmayın, tartışmadan hiç birşey anlaşılmıyor!

Ha, şahsi fikrimi soracak olursanız: iPhone tüketicinin ihtiyaçlarına kendi isteği doğrultusunda cevap veren, kullanımı basit, arayüzü iyi, aradığınız herşeyi rahatlıkla bulabileceğiniz bir telefondur. Nokta.

Osu var mı, busu var mı? Data storage olarak kullanılmıyormuş. Yahu bana ne? Kullanmayayım zaten, default olarak böyle bir özelliğin gelmesi kadar gerzekçe bir durum mu var? Hayatımda telefonu data depolamak için kullanmış adam değilim, olmasın zaten böyle bir uygulama. "iphone telefonun içinde bunları sunmuyor" demek kusura bakmayın ama söylediğiniz herşeyi siler süpürür.

iPhone'un güzelliği burda bence. Kişiselleştirme konusunda eleştirilen iPhone aslında en rahat kişiselleştirilen telefonlardan bir tanesi. Çünkü zirilyon tane uygulama var, data depolamak istiyorsan onu yüklüyorsun, foreks izlemek istiyorsan onu yüklüyorsan, SAP üzerinden satış raporlarını izlemek istiyorsan onu yüklüyorsun, ne istersen onu indiriyorsun. Ve tüm bunlar için geek olmana da zerre gerek yok, gir AppStore'a indir. Paralı maralı deniyor, dünyanın free uygulaması var, aradığım bir uygulamanın free'sini bulamadığım olmadı.

Ovi ileride gelişecektir, gelişmelidir de. AppStore sayesinde Nokia daha önce hiç üstünde uğraşmadığı bu platformu genele yaymaya, ulaştırmaya çalışıyor. Ancak şu an kalkıp Ovi ile AppStore'u karşılaştırmak abestir.

• quote:

salak sambalak arızalı sorunlu programlar yükleyip suçu işletim sistemine atmıyorum ama anlaşılan siz kurduğunuz bir program yüzünden Windows çöktüğünde Windows'a saydıran düz mantıklılardansınız... Ayrıca dandik donanımlar üzerinde Symbian kullandıysanız bu "P2 350 MHz 64 MB RAM li makinemde Windows XP hızlı çalışmıyor, çöküp duruyor" demekten farksız.

Apple ile Nokia veya Apple ile Microsoft arasındaki zihniyet farkı burada.
    Yukarıda sen Nokia ve Microsoft'u savunmaya alıp salak sambalak (ne demekse) uygulama yükleyen kullanıcıyı suçlarken, Apple o salak sambalak uygulamayı cihazlarına yüklettirmiyor. Yüklenmemesi gereken uygulamayı yüklettiriğ kaçınılmaz hatalar karşısında kullanıcısı fellik fellik forumlarda dolaştırtmıyor. Farkı görebiliyor musun? Nokia ve Microsoft'da senin kafadan. Bilmeyen (ki bunlar senin zihniyete göre salak sambalak işler yapan kişiler) kullanmasın diyorlar yani.

Neymiş? Symbian'ın suçu yokmış. Suç; gerekli donanımı koymayan Nokia'nın mış? Ciddi misin? Suçlu kullanıcılar olmasın? Bir daha düşün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 5 Ekim 2010; 19:58:53 >

• vah vahhh,dostum senin durumun tahmin ettiğimden daha vahimmiş...sen iphone kelimesini duyunca bu hale geliyorsun demek,bu nasıl bi obsesyondur...

1.si ben symbian da uygulama yok derken hiç yok manasında demedim,çok az var manasında dedim,bunu anlamış olman lazımdı.ama bu kapasite sanırım sende yok,o yüzden kabahat bende,cümleyi tam yazmalıydım,zira pratik zekalı olmadığın ortada..seni de suçlamıyorum aslında,herkeste o kapasite olacak diye birşey elbette yok...

2.si evet apple bana bazı uygulamaları hazır halde telefonda vermiyo.ama bana o uygulamaları ve daha yüzbinlercesini bulabileceğim bi store veriyo,üstelik indirip kurması da çok kolay ha Allah seni inandırsın öyle.sen de sağdan soldan uygulama dilenmeye devam et...

3.sü telefonundaki uygulamalara baktım da hakkaten tam da düşündüğüm gibiymiş,bir çoğu çöp...

4.sü şirketler symbiandan desteklerini çekecekler,çekmeye de başladılar(samsung un symbian desteğini neden çektiğinin benim için zerre kadar önemi yoktur,çektiler mi çektiler).yakında herkes öteki platformlara geçerken (ki geçmeye başladılar,artık ortaokul çocukları bile symbian ın ne olduğunu anladı ve symbian lı telefon almıyorlar,herkes ios ve androide yöneldi,windows 7 li telefonları,badayı takip etmeye başladı).sen tek başına türkiyede symbian kullanan tek kişi olarak kalacaksın herhalde,tahminim bu yönde,belki bu yüzden sana nokia bi plaket de verir ha,en vefalı müşteri olarak..evet evet kesin verir...

5.si teknoloji demek yenilik demek,bak ne diyorum bugün symbian ios i sollasın ben bugün geçerim symbian a,çünkü symbian süper bi yenilik yapmış olur teknolojik açıdan,ben de teknolojide yeniliklere açık biriyim o yüzden geçerim symbian a.senin gibi değilim yani ben.ama sen hayatta symbiandan vazgeçmezsin,bence de geçme istikrarını koru.çağ değişir ve gelişirken sen ve senin gibiler hep geride kalıyorsunuz malesef.senelerdir sen ve senin gibilere aynı telefonların kasalarını değiştirip değiştirip sattılar,siz de aldınız kuzu kuzu.değişiklik oldu mu telefonlarda hiç?1 modelin kamerası 3mp di oldu 5mp.sen de dedin ki vayyy ne mükemmel fotoğraf çekiyo bu kamera,kamerayı değiştirmişler vay be..sizi kandırmak bu kadar kolay işte.symbian gene kokuşmuş symbian olarak kaldı.amaaan boşver kime yenilikten,teknolojiden bahsediyorum ben de...bu işlere uzak olduğun belli...

6.sı hatırlıyor musun iphone killer olacak bi telefon çıkardı nokia,nokia nın amiraliydi o. işte karşınızda "n97" . sahi ne oldu o telefona?süper kamerası vardı ha gerçekten,onla ilgili bütün incelemeleri okumuşsundur kesin,okudun değil mi? sahi ya o telefonun işletim sistemi neydi?

onun gibi ne telefonlar gitti öyle,iphone killer olacaktılar hesapta...satılmadılar bile,oysa iphone herzaman satıldı.hem de piyasadaki en pahalı telefon olmasına rağmen...uygulama sayısı da günden güne arttı...

7.si aslında sen de benim söylediklerimde haklı olduğumu biliyorsun ama bir kere savundun ya symbian ı,o yüzden bırakamıyorsun,bıraksan dalga geçenler olabilir korkusu galiba...bu benim tahminim sadece...

8.si "Windows çöktüğünde Windows'a saydıran düz mantıklılardansınız" demişsin,hayır böyle değilim,bu senin kendi saçmalaman

9.si ve en önemlisi dostum sen çok komiksinsen ki symbian ı savunmaya çalışan yegane kişisin ve dahası bana kendi yazdığın şeyi okumamı önermişsinşu devirde symbian ı savunan birinin sözlerini hangi aklı selim insan önemser ve okur . herhangi bi markanın kölesi olmadığım için gerçekten çok mutluyumdemek olunca böyle oluyormuş..elimdekinin sadece bir telefon,içindekinin de sadece işletim sistemi olduğunun farkında olmak ne güzel bi duyguymuş..

neyse hadi sana ovi store ile iyi eğlenceler...ha bu arada nokia bir sonraki model olarak 15 mp kamerası olan symbian lı telefon çıkaracakmış,hadi yaşadın yine,daha mükemmel fotoğraflar çekebileceksin...

ps : küçük bi tavsiye,dostum hayat symbiandan,nokiadan ibaret değildir,bi dışarı çık,hayatını yaşa,başka şeyler de düşün.senin gibi klavye delikanlılarından sözlüklerde çok var,baksana yaşamlarına...sadece bir forumdaş tavsiyesi...

quote:

quote:

Öhh be, vur dedik öldürdün sen de... Ne hazımsızlık yaratan telefonmuş bu yahu, içinizdekileri kusa kusa bitiremediniz yıllardır...

Daha Symbian'da uygulama yok dediğin an zaten yukarıdakiler konuşma değil kelime kusmuğu oldu. Yok artık daha neler, uygulama yok ha? O zaman şu an benim telefonumdaki 67 tane zımbırtı ne? SMS mi yoksa GPS kayıtları mı? Merak ediyorsan listem aşağıda:

01. ActiveFile 
    02. AppUidViewer
    03. Auto Hang Up
    04. BatUninst
    05. BT Switch
    06. CPUnInstaller
    07. Crash Test Dummies
    08. Data Quota
    09. DocsOnTheFly
    10. DynaFile
    11. Edge
    12. Energy Profiler
    13. Facebook
    14. Face Contacts
    15. Flash SMS
    16. FontRouterMan
    17. Foursquare
    18. Friends Birthdays
    19. Garmin XT
    20. Gravity
    21. Handy Calendar
    22. Handy Guard
    23. Handy Profiles
    24. Handy Taskman
    25. Internet radio
    26. iON BatteryTimer
    27. JbakTaskMan
    28. Kanka MSN
    29. KillMe
    30. LightCtrl
    31. Linja Calculator
    32. LogExport
    33. mConnection
    34. Mobbler
    35. NetworkSwitcher
    36. Nimbuzz
    37. Nokia Messaging
    38. OfficeSuite
    39. Opera Mini
    40. Opera Mobile Beta
    41. Ovi Haritalar
    42. Ovi Mağaza
    43. OxyAgent
    44. PhoNetInfo
    45. PowerBoot
    46. Quickpoint
    47. Quicksheet
    48. Quickword
    49. Resco Photo Viewer
    50. ROMPatcher+
    51. Screenshot
    52. Share online
    53. Shazam
    54. Slick
    55. Slides
    56. SMS and MMS Diary
    57. SMS Scheduler
    58. Sports Tracker
    59. Spreadsheet
    60. Swiss Manager Pro
    61. SymSMB 4.00
    62. TagReader
    63. UpCode
    64. Xchanger
    65. Xelnex Lite
    66. X-plore
    67. Zaytung

Gerçi bunlara cihazın içinde hazır gelen uygulamaları da eklemek lazım, ne de olsa Apple onların büyük kısmını Nokia gibi cihazla birlikte sunmadığı için siz onları AppStore'dan indirip eksiği kapatmaya çalışıyorsunuz sizin için onlar da birer uygulama. Tekrarlıyorum, bu çağda USB Mass Storage modu için 3. şahıslara ait uygulama gerektirmek ilkelliktir!

Aptal olmayı inkar ediyorsun ama görüldüğü üzere Symbian'ın uygulama sayısının az olduğunu kabul etmekle işe yaramaz olduğunu kabul etmek arasındaki farkı bilemeyecek kadar aptalca davranabiliyorsun. Yine aynı şekilde iOS'un uygulama desteğini savunmakla başka bir platformun hiç bir uygulaması olmadığını söyleyip saçmalamak arasındaki farkı bilemeyecek kadar aptalca davranabiliyorsun.

Bu arada merak etmiyorsun ama söyleyeyim: Cihazım yukarıda gördüğün 67 uygulamaya (ve yüklenip silinmiş en az iki misline rağmen) ilk aldığım günkü kadar hızlı (ve bugüne dek sadece bir kere "acaba arada bir fark olacak mı" diye meraktan format attım çünkü hiç ihtiyacım olmadı), çünkü cihazıma ne kuracağımı ne kurmayacağımı biliyorum, salak sambalak arızalı sorunlu programlar yükleyip suçu işletim sistemine atmıyorum ama anlaşılan siz kurduğunuz bir program yüzünden Windows çöktüğünde Windows'a saydıran düz mantıklılardansınız... Ayrıca dandik donanımlar üzerinde Symbian kullandıysanız bu "P2 350 MHz 64 MB RAM li makinemde Windows XP hızlı çalışmıyor, çöküp duruyor" demekten farksız.

Samsung'un neden Symbian'ı bıraktığınıhttp://www.donanimhaber.com/tm.asp?m=43496675#43517489 adresinde yeterince açık bir şekilde açıkladım ama yok okuma sen, sebebini nedenini bilmeden sadece konuşmak için konuş dur...

Fikirlerini doğru düzgün savunmayı öğrenene kadar yazma bence, yazdıkça batıyorsun.

quote:

quote:

01. ActiveFile 
    02. AppUidViewer
    03. Auto Hang Up
    04. BatUninst
    05. BT Switch
    06. CPUnInstaller
    07. Crash Test Dummies
    08. Data Quota
    09. DocsOnTheFly
    10. DynaFile
    11. Edge
    12. Energy Profiler
    13. Facebook
    14. Face Contacts
    15. Flash SMS
    16. FontRouterMan
    17. Foursquare
    18. Friends Birthdays
    19. Garmin XT
    20. Gravity
    21. Handy Calendar
    22. Handy Guard
    23. Handy Profiles
    24. Handy Taskman
    25. Internet radio
    26. iON BatteryTimer
    27. JbakTaskMan
    28. Kanka MSN
    29. KillMe
    30. LightCtrl
    31. Linja Calculator
    32. LogExport
    33. mConnection
    34. Mobbler
    35. NetworkSwitcher
    36. Nimbuzz
    37. Nokia Messaging
    38. OfficeSuite
    39. Opera Mini
    40. Opera Mobile Beta
    41. Ovi Haritalar
    42. Ovi Mağaza
    43. OxyAgent
    44. PhoNetInfo
    45. PowerBoot
    46. Quickpoint
    47. Quicksheet
    48. Quickword
    49. Resco Photo Viewer
    50. ROMPatcher+
    51. Screenshot
    52. Share online
    53. Shazam
    54. Slick
    55. Slides
    56. SMS and MMS Diary
    57. SMS Scheduler
    58. Sports Tracker
    59. Spreadsheet
    60. Swiss Manager Pro
    61. SymSMB 4.00
    62. TagReader
    63. UpCode
    64. Xchanger
    65. Xelnex Lite
    66. X-plore
    67. Zaytung

• quote:

Öncelikle güncel rakam 2.5 milyondur:http://twitter.com/TeroatNokia/status/26372405951

quote:

Orijinalden alıntı: DarkSleep__

Acaba appstore olmasaydı nokia ovi store'u kullanıcılara sunacak mıydı?

Nokia'nın zaten daha önceden benzeri girişimleri olmuştu.

- İlki 2001'deki "Nokia Software Market" (http://press.nokia.com/PR/200111/841769_5.html
    - İkincisi 2006'daki "Nokia Content Discoverer/Nokia Download!" (http://press.nokia.com/PR/200606/1057683_5.html )
    - Üçüncüsü 2007'deki MOSH (http://mashable.com/2007/08/09/mosh/ )

Peki madem gerçek anlamda öncüydü de Nokia'nın yıldızı neden Apple gibi parlamadı? Çünkü Nokia hiç bir zaman cihazlarına sadece kendi uygulama mağazasından uygulama yükleme zorunluluğu getirmedi ve GetJar, Handango, Mobango, explorePDA, MobiHand, mobspot, Mobile2Day, PocketGear gibi 3. şahıslara ait uygulama mağazalarının ve binlerce Symbian uygulaması yayınlayan forumun önünü açtı.

Zaten bu yüzden Ovi Store AppStore'un rakamlarına ulaşamaz çünkü Nokia kullanıcıları iPhone kullanıcılarının AppStore'a bağımlı olduğu gibi Ovi Store'a bağımlı değil.

Kalın yazdığım yerleri birleştirip okumakta fayda var...

ebemin de dişi olsa dedemi ısırırdı

nokia kullanıcılarının bağımlı olabilecekleri müthiş bir program havuzu yok demiyor da "iPhone kullanıcıları gibi bağımlı değil" diyor

edit: can sıkıntısına düzenledim işte..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 5 Ekim 2010; 22:38:49 >

• Kaç haftadır ovi kullanıyorum daha 1 tane uygulama indirmedim Ama hakkını yemeyeyim telefonumun(6300) yazılımını güncelledim.
  • Çocuk çoluğu olgun adam sanıp tartışmaya girersem bu olur, anca kişiliğime saldırın zaten başka yapabildiğiniz bir şey yok... Artık cevap vermeye tenezzül bile etmeyeceğim, çünkü muhatap aldıkça muhatap alınacak biri olduğunu zannetmeye başlar çocuk çoluk...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceBekcisi -- 6 Ekim 2010; 2:34:02 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Yukarıda sen Nokia ve Microsoft'u savunmaya alıp salak sambalak (ne demekse) uygulama yükleyen kullanıcıyı suçlarken, Apple o salak sambalak uygulamayı cihazlarına yüklettirmiyor. Yüklenmemesi gereken uygulamayı yüklettiriğ kaçınılmaz hatalar karşısında kullanıcısı fellik fellik forumlarda dolaştırtmıyor. Farkı görebiliyor musun? Nokia ve Microsoft'da senin kafadan. Bilmeyen (ki bunlar senin zihniyete göre salak sambalak işler yapan kişiler) kullanmasın diyorlar yani.

Evet, bir zihniyet beni özgür bırakıyor "her koyun kendi bacağından asılır" diyerek, bir diğeri ise "sen kendin için neyin doğru olduğunu neyin yanlış olduğunu bizden daha iyi bilemezsin" diye kısıtlıyor.

İlk zihniyet ne yaptığını bilen, ikincisi ise ne yaptığını bilmeyen kişi için ideal ve ben kendimi ilk gruba sokuyorum, sizse görüldüğü üzere ikinci grupta yer almaktan rahatsız olmuyorsunuz.

Böylece kendinizi korumak için başkalarına muhtaç olduğunuzu ve dolayısı ile acizliğinizi itiraf ediyorsunuz.

Teşekkür ederim, ben almayayım, kalsın.

quote:

Neymiş? Symbian'ın suçu yokmış. Suç; gerekli donanımı koymayan Nokia'nın mış? Ciddi misin? Suçlu kullanıcılar olmasın? Bir daha düşün.

Yukarıda bu konularda pek birşey anlamadığınızı itiraf ettiğiniz için olası tüm senaryoları işleyerek biraz daha açık yazıyorum:

- O işletim sistemi için gerekenden düşük konfigürasyonlu bir makineye yüklenen işletim sistemi aksıyorsa, yetersizlikten donanımın üreticisi suçludur. Buna rağmen kullanıcı işletim sistemini suçluyorsa, kullanıcı cahildir.

- O işletim sistemi için gereken düzeyde konfigürasyona sahip bir makineye yüklenen işletim sistemi aksıyorsa, işletim sisteminin üreticisi suçludur. Buna rağmen kullanıcı donanımı suçluyorsa, kullanıcı cahildir.

- Kendi başına düzgün çalışan ve yeterli donanım üzerindeki bir işletim sistemi 3. şahıslara ait uygulamalar sonucu aksıyorsa, uyumsuzluktan uygulamaların üreticisi suçludur (uygulama ya hedef donanıma uyumsuz bir uygulamadır ya da işletim sistemine sakıncalı bir uygulamadır). Buna rağmen kullanıcı işletim sistemini suçluyorsa, kullanıcı cahildir.

Bu bu kadar basit. İnanmıyorsanız herhangi bir bilgisayar teknik servisindeki konusunda donanımlı bir yetkili ile görüşün, yazdıklarımı teyit edecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceBekcisi -- 6 Ekim 2010; 1:43:46 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

Evet, bir zihniyet beni özgür bırakıyor "her koyun kendi bacağından asılır" diyerek, bir diğeri ise "sen kendin için neyin doğru olduğunu neyin yanlış olduğunu bizden daha iyi bilemezsin" diye kısıtlıyor.

İlk zihniyet ne yaptığını bilen, ikincisi ise ne yaptığını bilmeyen kişi için ideal ve ben kendimi ilk gruba sokuyorum, sizse görüldüğü üzere ikinci grupta yer almaktan rahatsız olmuyorsunuz.

Böylece kendinizi korumak için başkalarına muhtaç olduğunuzu ve dolayısı ile acizliğinizi itiraf ediyorsunuz.

Teşekkür ederim, ben almayayım, kalsın.

adamlar cihazı kasmayacak, cihazın sistemini bozmayacak ve cihazın ileride çalışma performansını etkilemeyecek şekilde programları denetliyor sonrasında da güvenilir olanlarını appstore a koyuyor ve sen de gönül rahatlığıyla yüklüyorsun.. yani bu şekilde symbian da olduğu gibi bilinmeyen programlardan dolayı sisteme virüs bulaşması ya da yüklenilen programın sistemin akışını olmusuz etkilemesi gibi bir şey olmuyor.. bu bence apple ın kullanıcılara sunduğu bir hizmettir yani bi olumsuzluk değil.. eğer nokia nın yaptığı özgürlükse ben cihazıma güvenilir programlar yükleyerek apple ın tutsağı olmak istiyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

adamlar cihazı kasmayacak, cihazın sistemini bozmayacak ve cihazın ileride çalışma performansını etkilemeyecek şekilde programları denetliyor sonrasında da güvenilir olanlarını appstore a koyuyor ve sen de gönül rahatlığıyla yüklüyorsun.. yani bu şekilde symbian da olduğu gibi bilinmeyen programlardan dolayı sisteme virüs bulaşması ya da yüklenilen programın sistemin akışını olmusuz etkilemesi gibi bir şey olmuyor.. bu bence apple ın kullanıcılara sunduğu bir hizmettir yani bi olumsuzluk değil.. eğer nokia nın yaptığı özgürlükse ben cihazıma güvenilir programlar yükleyerek apple ın tutsağı olmak istiyorum..

İyi güzel de benzerini Symbian da uygulamaları imzalamak için yapıyor, dokümanın çevirisini yapan ben olmasam bilmicem ama gel gör ki ilk elden bilgiye sahibim. Buyrun test edilen ölçütler:http://developer.symbian.org/wiki/index.php/File:Test_Criteria.4.0.14.Turkish.pdf

Apple'ın hangi ölçütlere istinaden uygulamaları sınadığına dair resmi bir kaynak var mı elinizde? Karşılaştırmak isterim doğrusu...

• quote:

quote:

İyi güzel de benzerini Symbian da uygulamaları imzalamak için yapıyor, dokümanın çevirisini yapan ben olmasam bilmicem ama gel gör ki ilk elden bilgiye sahibim. Buyrun test edilen ölçütler:http://developer.symbian.org/wiki/index.php/File:Test_Criteria.4.0.14.Turkish.pdf

Apple'ın hangi ölçütlere istinaden uygulamaları sınadığına dair resmi bir kaynak var mı elinizde? Karşılaştırmak isterim doğrusu...

ama sertifikasız uygulamaları da yükleyebiliyoruz (hack yapmadan) bildiğim kadarıyla.. jb yapmadığın sürece iPhone için apple ın onay verdiği programlar harici bir şey yükleyemiyorsun..

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 6 Ekim 2010; 1:48:17 >

• quote:

ama sertifikasız uygulamaları da yükleyebiliyoruz (hack yapmadan) bildiğim kadarıyla.. jb yapmadığın sürece iPhone için apple ın onay verdiği programlar harici bir şey yükleyemiyorsun..

Yanlış biliyorsunuz, Symbian'da hack yapmanın amacı sertifika kontrolü yapan platform güvenliğini devre dışı bırakıp sertifikasız programların yüklenmesine yol açmaktır.

quote:

Orijinalden alıntı: iasonion

Açık konuşayım gördüğüm en saçma tartışmalardan birisi olmuş. Sürekli olarak bu saçmalık ekseninde gitmesi de ayrıca sosyolojik bir olgu.

Saçma tartışma konusunda haklısınız,

- biri ortaya imalı bir şey attı ve ben de ıspatlarını sunarak düzelttim diye (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43541218 )
    - lüzumsuz yere üzerime çullanıldı (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43543011 )
    - söylemediğim şeyleri söylemişim gibi hesabı soruldu (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43546644 )
    - iddia etmediğim şeyler üzerinden iddialar yaratıldı (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43549083 )
    - duymak istenilen şeyi söylediğim halde (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43549398 )
    - hız alınamayıp saldırılmaya devam edildi (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43550209 )
    - açıkça saçmalandığını ifade ve ıspat etmemin ardından (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43551223 )
    - daha bir hırslanılıp bu kez resmen salyalar saçarak kişiliğime saldırıldı (bkz:http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=43554518 )

ve ben tüm bunların suçlusu oldum, öyle mi? Bunları göremediğinize göre sormadan edemeyeceğim, yaş kaç?

Eklemeden geçmeyeyim. Başlıktaki ilk mesajımda bahsettiğim bağımlılığın iç yüzü içinhttp://bit.ly/9OB9MD bağlantısını ziyaret edin. Haksız olduğumu ıspatlayabilirseniz başlıktaki ilk mesajımı da gerektiği şekilde düzenlerim. Ispatlayamazsanız, lütfen hazımsızlık içinde saldırmayın. Ya da vazgeçtim, içinizden geliyorsa saldırın ki gerçek yüzünüz ortaya çıksın.

quote:

E, hocam ne dedin peki? Ne diyorsun? Bir şey söylüyorsun, karşılığında birşey deniyor, "ben öyle demedim, asıl demek istediğim..." deyip detaya iniyorsun ve kusura bakmayın, tartışmadan hiç birşey anlaşılmıyor!

Haklısınız anlaşılmaz çünkü neyi açıklığa kavuştursam hemen konu başka tarafa çekildi.

Beni ima etmediyseniz de haybeye üstüme alınmış oldum, burayı okumamış sayın kendinizi.

quote:

Osu var mı, busu var mı? Data storage olarak kullanılmıyormuş. Yahu bana ne? Kullanmayayım zaten, default olarak böyle bir özelliğin gelmesi kadar gerzekçe bir durum mu var? Hayatımda telefonu data depolamak için kullanmış adam değilim, olmasın zaten böyle bir uygulama. "iphone telefonun içinde bunları sunmuyor" demek kusura bakmayın ama söylediğiniz herşeyi siler süpürür.

Hayatınızda telefonunuzu data depolamak için kullanmadığınıza göre telefona/telefondan hiç mp3, video, fotoğraf, doküman vs kopyalamadınız galiba, default olarak böyle bir özelliğin gelmesini saçma bulabildiğinize göre.

Ama yok, kopyaladıysanız, yukarıda söyledikleriniz "ben sadece kendi bilgisayarıma kurduğum iTunes üzerinden cihazıma dosya aktarmak zorunda kalmak zahmetinden memnunum" diyemediğiniz için saçmalama girişiminiz olsa gerek?

quote:

iPhone'un güzelliği burda bence. Kişiselleştirme konusunda eleştirilen iPhone aslında en rahat kişiselleştirilen telefonlardan bir tanesi. Çünkü zirilyon tane uygulama var, data depolamak istiyorsan onu yüklüyorsun, foreks izlemek istiyorsan onu yüklüyorsan, SAP üzerinden satış raporlarını izlemek istiyorsan onu yüklüyorsun, ne istersen onu indiriyorsun. Ve tüm bunlar için geek olmana da zerre gerek yok, gir AppStore'a indir. Paralı maralı deniyor, dünyanın free uygulaması var, aradığım bir uygulamanın free'sini bulamadığım olmadı.

Kişiselleştirme deyimi ne zamandan beri sadece yüklediğiniz uygulamaları kapsıyor? Gerçi daha düne kadar duvar kağıdı ve uygulamaları klasörlemeyi bile desteklemeyen bir işletim sisteminden bahsederken (tüm diğer işletim sistemlerinin yıllardır yapabildiği ama iOS'ta 2. sürüme kadar ona bile destek olmayan) "kafanıza göre uygulama yükleyebilmek" doğal olarak kişiselleştirmenin tek anlamı olur. Ee, atalarımız ne demiş: Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler... Siz de haklısınız, ne diyeyim...

Neyse, kişiselleştirme demişken, hani tema desteği, hani özgürce her uyarı eylemi için zil sesi değiştirme desteği, hani font değiştirme desteği?

quote:

Ovi ileride gelişecektir, gelişmelidir de. AppStore sayesinde Nokia daha önce hiç üstünde uğraşmadığı bu platformu genele yaymaya, ulaştırmaya çalışıyor. Ancak şu an kalkıp Ovi ile AppStore'u karşılaştırmak abestir.

Şu başlığı başından sonuna dek okuyun bakalım, karşılaştırma nerede başlıyor? Haber metninde. O zaman sıkıntını yönetime bildir arkadaş, gelip bize çatma!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GeceBekcisi -- 6 Ekim 2010; 2:25:35 >

• quote:

quote:

Yanlış biliyorsunuz, Symbian'da hack yapmanın amacı sertifika kontrolü yapan platform güvenliğini devre dışı bırakıp sertifikasız programların yüklenmesine yol açmaktır.

peki ama o zaman kendin ile çelişmiş olmuyor musun.. yani eğer yapılan programlar belli sınırlar içerisinde ise (sertifikalamak gibi) nasıl bir özgürlük sunuyor ki..

yani şu yorumunda yazan

quote:

cümlesindeki nokia nın zihniyetine göre her koyun kendi bacağından asılır sözünü söylemenin manası nedir eğer olay nokia nın developerların yaptığı symbian programlarını sertifikalarken uymak zorunda olduğu kuralların daha serbest olduğu ise ve bu serbestlik kullanıcılara zarar veriyorsa (sistemin bazı programlardan sonra daha çok kasılması gibi) ben bunu özgürlük olarak görmüyorum.. bildiğim kadarıyla appstore da yayınlanan programların en önemli özelliği sistemi hiç bir şekilde yavaşlatmaması..

• quote:

peki ama o zaman kendin ile çelişmiş olmuyor musun.. yani eğer yapılan programlar belli sınırlar içerisinde ise (sertifikalamak gibi) nasıl bir özgürlük sunuyor ki..

yani şu yorumunda yazan

quote:

cümlesindeki nokia nın zihniyetine göre her koyun kendi bacağından asılır sözünü söylemenin manası nedir eğer olay nokia nın developerların yaptığı symbian programlarını sertifikalarken uymak zorunda olduğu kuralların daha serbest olduğu ise ve bu serbestlik kullanıcılara zarar veriyorsa (sistemin bazı programlardan sonra daha çok kasılması gibi) ben bunu özgürlük olarak görmüyorum.. bildiğim kadarıyla appstore da yayınlanan programların en önemli özelliği sistemi hiç bir şekilde yavaşlatmaması..

Verdiğim ölçütleri okusaydınız şu 3 önemli madde hemen gözünüze çarpardı:

quote:

• Evrensel cihaz destegi – arz edilen uygulamalar mevcut tüm cihazlarda degil yalnızca sınırlı sayıda cihazda sınanacaktır.
    • Uygulamanın işlevselligi – sınama ölçütlerine uyuldugu sürece bir uygulamanın işlevselligi hakkında hiçbir yargılamada bulunulmayacaktır
    • Yayınlanmış herhangi bir stil rehberine uyumluluk

Görüldüğü üzere üzerinde çalıştığı donanım platformu sayısı 3 (iPhone 1, iPhone 3G, iTouch 1 ve iTouch 2 temelde aynı donanımdı; iPhone 3Gs ve iTouch 3 temelde aynı donanımdı, iPhone 4 ile iTouch 4 temelde aynı donanım) değil onlarca olan Symbian, uygulamayı imzalarken uygulamanın bu donanımsal platformların hepsinde çalışıp çalışmayacağını kontrol edemeyeceğini ve uygulamanın işlevselliği ile içeriğine karışmayacağını beyan ediyor. Uygulamanın işlevleri konusundaki ölçütler ise cihazın sesli görüşme, mesajlaşma gibi kritik işlevlerinin engellenmemesi ve uygulamaların uyması gereken bazı temel kurallarla kısıtlı kalıyor.

İçeriğe karışılmadığı için Google Symbian için GVoice uygulaması yapsa Symbian biz bunu imzalamıyoruz demezdi ama Apple dedi ve haklarında soruşturma açılana dek imzalamadı da; işte özgürlük budur.

Her özgürlük bir başkasının özgürlüğünün bittiği yerde başlar, bu durumda da kullanıcının sahip olabileceği uygulama çeşitleri konusundaki özgürlüğü kullanıcının her uygulamayı gönül rahatlığıyla kurabilme özgürlüğünün bittiği yerde başlıyor, çünkü yukarıda ifade ettiğim gibi Symbian uygulamaların tüm cihazlarda sorunsuz çalışabileceğinin garantisini veremiyor.

Peki bu durum beni rahatsız ediyor mu? Doğrudan söyleyebilirim ki hayır, çünkü bilgisayar dünyasından alışığım bilgisayarıma kuracağım herhangi bir uygulamanın sorumluluğunu üstlenmeye ve bu şekilde kendi kendimi uygulamalar konusunda geliştirmeye.

Temelde sürekli ebeveynlerinin kontrolü ve gözetimi altında tehlikelerden korunmuş ve bu yüzden kendini korumayı öğrenememiş birisi ile zorluklarla kendi kendine mücadele ede ede kendini korumayı öğrenmiş bir bireyi kıyaslamaktan pek farkı yok konuştuğumuz konunun, hatta aslına bakarsanız Apple kullanıcıları ile Nokia kullanıcıları da bu profillere epey uyum sağlayabilir bir araştırma yapılsa...

• arkadasta 5800 var ovi storu acik unutmus telefonuda cebine koymus o sirada da carsida yuruyoruz yanimizdan her gecen yere bakiyor lan bu millet neden yanimizdan gecerken yere bakiyor dedik bir de ne gorelim nokia nin o kadar uygulamasi arkadasin cebinden yere dusuyor lapir lapir lep lep dokulur gibi
  • quote:

quote:

yani şu yorumunda yazan

quote:

Verdiğim ölçütleri okusaydınız şu 3 önemli madde hemen gözünüze çarpardı:

quote:

• Evrensel cihaz destegi – arz edilen uygulamalar mevcut tüm cihazlarda degil yalnızca sınırlı sayıda cihazda sınanacaktır.
    • Uygulamanın işlevselligi – sınama ölçütlerine uyuldugu sürece bir uygulamanın işlevselligi hakkında hiçbir yargılamada bulunulmayacaktır
    • Yayınlanmış herhangi bir stil rehberine uyumluluk

Görüldüğü üzere üzerinde çalıştığı donanım platformu sayısı 3 (iPhone 1, iPhone 3G, iTouch 1 ve iTouch 2 temelde aynı donanımdı; iPhone 3Gs ve iTouch 3 temelde aynı donanımdı, iPhone 4 ile iTouch 4 temelde aynı donanım) değil onlarca olan Symbian, uygulamayı imzalarken uygulamanın bu donanımsal platformların hepsinde çalışıp çalışmayacağını kontrol edemeyeceğini ve uygulamanın işlevselliği ile içeriğine karışmayacağını beyan ediyor. Uygulamanın işlevleri konusundaki ölçütler ise cihazın sesli görüşme, mesajlaşma gibi kritik işlevlerinin engellenmemesi ve uygulamaların uyması gereken bazı temel kurallarla kısıtlı kalıyor.

İçeriğe karışılmadığı için Google Symbian için GVoice uygulaması yapsa Symbian biz bunu imzalamıyoruz demezdi ama Apple dedi ve haklarında soruşturma açılana dek imzalamadı da; işte özgürlük budur.

Her özgürlük bir başkasının özgürlüğünün bittiği yerde başlar, bu durumda da kullanıcının sahip olabileceği uygulama çeşitleri konusundaki özgürlüğü kullanıcının her uygulamayı gönül rahatlığıyla kurabilme özgürlüğünün bittiği yerde başlıyor, çünkü yukarıda ifade ettiğim gibi Symbian uygulamaların tüm cihazlarda sorunsuz çalışabileceğinin garantisini veremiyor.

Peki bu durum beni rahatsız ediyor mu? Doğrudan söyleyebilirim ki hayır, çünkü bilgisayar dünyasından alışığım bilgisayarıma kuracağım herhangi bir uygulamanın sorumluluğunu üstlenmeye ve bu şekilde kendi kendimi uygulamalar konusunda geliştirmeye.

Temelde sürekli ebeveynlerinin kontrolü ve gözetimi altında tehlikelerden korunmuş ve bu yüzden kendini korumayı öğrenememiş birisi ile zorluklarla kendi kendine mücadele ede ede kendini korumayı öğrenmiş bir bireyi kıyaslamaktan pek farkı yok konuştuğumuz konunun, hatta aslına bakarsanız Apple kullanıcıları ile Nokia kullanıcıları da bu profillere epey uyum sağlayabilir bir araştırma yapılsa...

peki symbian bir çok modelde kullanıldığından dolayı nokia nın her program için her cihazda çalışma garantisi vermemesi ile apple ın belirttiğiniz gibi benzer donanımlara sahip 4 cihazı olduğu ve programların appstore da yayınlanana dek cihazlarda daha kusursuz çalışması için daha fazla kriter koymasının nasıl bir benzetmesi ya da karılaştırması yapılabilir ki..

yani burada nokia nın yaptığı symbian kullanan çok fazla cihazım var ve hepsinde programların doğru dürüst çalışması için uğraşamam diyerek developerlara daha rahat davranması mı özgürlük.. nokia nında 4 modeli olsaydı nokia da muhtemelen çıkacak olan yazılımlar için belirlenecek olan kriterlerde daha çok özen gösterirdi ve daha çok kural koyardı ya da tam tersi apple ın da iOS kullanan onlarca farklı donanıma sahip cihazı olsa apple da developerlar için daha geniş kriterler koyardı..

edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 6 Ekim 2010; 3:36:22 >

• quote:

peki symbian bir çok modelde kullanıldığı için nokia nın her program için her cihazda çalışma garantisi vermemesi ile apple ın belirttiğiniz gibi benzer donanımlara sahip 4 cihazı olduğu ve programların appstore da yayınlanana dek cihazlarda daha kusursuz çalışması için daha fazla kriter koymasının ya da daha doğrusu cihazları için yazılan programlara daha fazla özen göstermesinin nasıl bir zararı var.. yani burada nokia nın yaptığı symbian kullanan çok fazla cihazım var bu yüzden developer lar daha rahat diyerek açık söylemek gerekirse "daha sorumsuz" (kötü anlamda değil zorunlu bir sorumsuzluk denilebilir) davranmasının mı yoksa apple ın az modeli olduğu için çıkarılan programlarda cihazlarının çözünürlükleri gibi temel özelliklerinin aynı ( ya da orantılı) olmasından dolayı daha kusursuzu araması mı yanlış.. o zaman nokia nında 4 modeli olsaydı nokia da muhtemelen çıkacak olan yazılımlar için belirlenecek olan kriterlerde aynı şeyi yapardı ya da tam tersi apple ın da iOS kullanan onlarca farklı donanıma sahip cihazı olsa apple da developerlar için daha geniş kriterler koyardı..

Öncelikle Nokia diyorsunuz ama o garantiyi vermeyen Symbian'ın kendisidir, Nokia değildir çünkü Symbian'ı kullanan/kullanmış tek firma Nokia değildir ve Symbian hala daha Nokia'dan bağımsız bir kurumdur.

Apple sadece söylediğiniz gibi uygulamaların cihazların performansını etkilememesine özen gösterse, bunun zararı olsa olsa uygulamalar konusunda kullanıcının bilinçlenmemesidir (bu konuda bilinçlenmemek benim için zarar değil aksine başım rahat edeceği için faydadır derseniz itiraz edemem, herkesin kişisel tercihleri farklıdır, kimi kolayı sever kimi zoru) fakat pratikte durum böyle değildi, Apple ölçütlerini ticari hırsları için de kullandı ve sonucunda haksızlığını kabul edip ölçütleri konusunda geri adım atmak zorunda kaldığı soruşturmalara maruz kaldı.

Apple'ın hemen hemen tüm cihazlarında asıl sattığı şeyin donanımdan ziyade "UX" denilen kullanıcı deneyimi olduğunu hepimiz gayet iyi bildiğimiz için Apple'ın bu şekilde davranmasını olağan buluyorum ve Apple'ın sattığı cihaz sayısı artsa bile kullanıcı deneyimini sabit tutabilmek adına mutlaka Nokia kadar çeşitlilikten sakınacağını düşünüyorum.

Nokia ise hepimizin bildiği gibi Apple'ın tam tersine kullanıcı deneyiminden ziyade donanımını satan bir firma olduğundan cihaz sayısı düşse bile bunu ölçütlerini katılaştırarak değil cihazlarının dayandığı donanım platformlarını kısıtlayarak yapacaktır. Aslında Nokia bunu şu an Symbian^3 kullanan tüm cihazların aynı çözünürlükte çalışıp aynı CPU+GPU ve aynı RAM miktarı barındırmakla çoktan yapmaya başladı bile, çünkü Nokia artık donanıma ek olarak rakipleri gibi kullanıcı deneyimi üzerinden de para kazanmak istiyor ve bunun için elindeki Symbian işletim sistemini baştan yazmaya başladı, Ovi servislerini kurdu ve her gün geliştiriyor.

Son olarak size inanmadığımdan değil (ki bunun normal olduğunu az önce ifade ettim) doğruluğundan tamamen emin olduğum bilgiyi edinmek istediğimden bunu talep ediyorum, beni yanlış anlamayın: Siz hala Apple'ın ne gibi ölçütlere göre sınama yaptığına dair resmi bir kaynak sunmadınız, ben de Google'da kısa bir aramayla da bulamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

Ayrıca ortamın gerilimini yükseltmeden gayet medeni bir şekilde karşılıklı fikir paylaşımına olanak sağlayacak yorumlar yazdığınız için size içtenlikle teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.