Şimdi Ara

TIBBİ İLAÇ HAMMADDE ÜRETİMİ ! TIBBİ İLAÇ HAMMADDE Sİ NASIL ÜRETİLİR ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
2.137
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

KONU :

" C8H9NO2 " BU " PARASETAMOL " MADDESİ'NİN FORMULÜ VE ÖRNEĞİN ( MESELA YANİ ) BU " PARASETAMOL "

MADDESİNİ ÜRETMEK İSTİYORUZ DİYELİM.

BUNA GÖRE :

1. SORULAR :

SORU 1 A)

BU " C8H9NO2 " FORMUL KATIKSIZ KESİN YANİ DİREKT TARİF FORMULÜMÜDÜR ? YANİ DİREKT BU FORMULÜ

BU ŞEKİLDE ÜRETİM İÇİN UYGULAYABİLİRMİYİZ ?

SORU 1 B)

YANİ " PARASETAMOL " MADDESİNİ ÜRETMEK İÇİN BU " C8H9NO2 " FORMUL ÜZERİNDE HİÇ BİR

DEĞİŞİKLİK YAPMAYA GEREK YOKMU ?

SORU 1 C)

YANİ DİREKT OLARAK BU " C8H9NO2 " FORMULÜ İLE YANİ " 8 ADET KARBON " VE " 9 ADET HİDROJEN "

VE " 1 ADET AZOT " VE " 2 ADET OKSİJEN " MADDELERİ İLE BİRLİKTE BİR KABDA VEYA ÇEŞİTLİ ALETLER

İLE DİREKT OLARAK " PARASETAMOL " MADDESİNİ ÜRETEBİLİRMİYİZ ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 1 Ağustos 2019; 19:7:25 >

• SELAMÜN ALEYKÜM

2. SORULAR :

SORU 2 A)

EĞER BİRİNCİ SORUNUN CEVABI " HAYIR " İSE ? HANGİ İŞLEMLERİ YAPMAK GEREKİYOR ? YANİ " PARASETAMOL "

MADDESİNİNİN ASIL FORMULÜ NÜ NASIL ELDE EDEBİLİRİZ ?

SORU 2 B)

EĞER BİRİNCİ SORUNUN CEVABI " EVET " İSE BU " C8H9NO2 " FORMULE GÖRE BİZE TAM OLARAK ŞU GRAM DA MADDELER

Mİ LAZIM ? :

" 8 KARBON " x 1 ADET " KARBON " MADDESİNİN ATOM AĞIRLIĞI : " 12,0107 GRAM x 8 = 96,0856 GRAM " KARBON "

" 9 HİDROJEN " x 1 ADET " HİDROJEN " MADDESİNİN ATOM AĞIRLIĞI : " 1,00794 GRAM " x 9 = 9,07146 GRAM " HİDROJEN "

" 1 AZOT " x 1 ADET " AZOT " MADDESİNİN ATOM AĞIRLIĞI : " 14,0067 GRAM " x 1 = 14,0067 GRAM " AZOT "

" 2 OKSİJEN " x 1 ADET " OKSİJEN " MADDESİNİN ATOM AĞIRLIĞI : " 15,9994 GRAM " x 2 = 31,9988 GRAM " OKSİJEN "

İŞTE BU BELİRTİLEN GRAMLARDA BELİRTİLEN MADDELERİ KARIŞTIRIRSAK EĞER " PARASETAMOL " ÜRETEBİLİRMİYİZ ?

YANİ BU HESAB DOĞRUMU ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 30 Temmuz 2019; 16:33:7 >

• SELAMÜN ALEYKÜM

SORU 3 :

A ) TIBBİ İLAÇ ÜRETİMİNDE , " HİDROJEN " VE " AZOT " VE " OKSİJEN " MADDELERİNİ SIVI HALDE Mİ YOKSA GAZ HALİNDE

Mİ KULLANILIR ?

B ) TIBBİ İLAÇ ÜRETİMİNDE , " OKSİJEN " DİĞER GAZLARDAN VE MADDELERDEN ARINDIRILMIŞ " SAF OKSİJEN "

ŞEKLİNDEMİ KULLANILIR ?

C ) TIBBİ İLAÇ ÜRETİMİNDE , " SAF KARBON " MU YOKSA "AKTİF KARBON " MU KULLANILIR ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 30 Temmuz 2019; 15:52:21 >
  • Hesab_ kullanıcısına yanıt
    buradaki sorunuzu tam anlamadım ama ilk soru için kısaca şöyle diyebiliriz aktif karbon karbonun allatropudur.Belli işlemlerden mesela yüksek ısıya maruz bırakılarak karbonun yüzeyi genişletilip gözenekli hale getirilir.Aktif karbon da renk ve koku tutucu özellliğe kavuşur, yaygın olarak filtrelerde kullanıldığını görürüz.
  • cHemical.react C kullanıcısına yanıt
    SELAMÜN ALEYKÜM

SORULAR KISMEN DEĞİŞTİ UMARIM BU DEFA HEPSİNİ YANITLARSIN İLGİLENDİĞİN İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 30 Temmuz 2019; 16:35:12 >
    aleyküm selam kardeşim ilaç sektöründe çalışmadım ancak bildiğim kadarıyla sıvı şekilde yapılır ve aktif karbon kullanılır diye biliyorum ve evet yuvarlanmış şekilde 151,17g/mol molekül ağırlığıdır ancak parasetamol un dizilişini biliyormusunuz? Yani direkt bu şekilde karıştırılarak elde edemezsiniz açık formülünü şu şekilde göstereyim.

SELAMÜN ALEYKÜM

4. SORULAR :

SORU 4 A)

O HALDE BU ŞEKLİ BİRAZ ANLATIRMISIN ?

SORU 4 B)

BU ŞEKİLDEN NE ANLAMALIYIZ ?

SORU 4 C)

YANİ BU ŞEKİLE GÖREMİ KARIŞTIRILACAK ? YADA İŞLEM GÖRÜLECEK ÖRNEĞİN ISITILACAK GİBİ ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 30 Temmuz 2019; 17:20:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cHemical.react

aleyküm selam kardeşim ilaç sektöründe çalışmadım ancak bildiğim kadarıyla sıvı şekilde yapılır ve aktif karbon kullanılır diye biliyorum ve evet yuvarlanmış şekilde 151,17g/mol molekül ağırlığıdır ancak parasetamol un dizilişini biliyormusunuz? Yani direkt bu şekilde karıştırılarak elde edemezsiniz açık formülünü şu şekilde göstereyim.
    BU AÇIK FORMULÜN BAĞLANTILARINI VE ANLAMLARINI ÖĞRENMEM İÇİN HANGİ KONULARA BAKMAM VEYA İZLEMEM LAZIM ?

Bu işlemler yapılırken farklı aşamalar mevcuttur örneğin ısıl işlem görür santrifüj de çökeltme yapılır süzgeç kağıdından geçirilip diğer aşamada bir kısım saf suda bir kısım alkolde çözülür ama bunlara hakim değilseniz bilen birinin eşliğinde yapınız.Teorik olarak hem analitik hemde organikte bulabilirsiniz.Eğer bir işlem hata olursa fotoğraf üzerinden gidersek bağlardan biri yalnış bağlanırsa kapalı formül aynı olsada bağ farklı bağlanacağından farklı bileşen olur buda sizin istediğiniz olmaz.
    SELAMÜN ALEYKÜM

ABİ ÇOK TEŞŞEKKÜR EDERİM İLGİNE.

ANLLATTIĞIN ŞEYİ HANGİ KAYNAKLARDAN ÖĞRENEBİLİRİM YANİ BU İŞİN İLMİNİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM.
  • SELAMÜN ALEYKÜM

" PARASETAMOL " NASIL ELDE EDİLİR SIRASIYLA HANGİ İŞLEMLER YAPILIR BUNU ŞU AŞAĞIDAKİ VİDEO DAKİ GİBİ

TÜRKÇE VE DETAYLI OLARAK ANLATABİLECEK YOKMU ?

İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

• SELAMÜN ALEYKÜM

İSKELET FORMULÜNE BAKARAK.

İLAÇ YAPIMINDA HANGİ YOLLARI İZLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ DETAYLI ANLATACAK BİRİSİ YOKMU ? YADA KAYNAĞINI SÖYLECEK

BİRİSİ ?
    aleyküm selam kardeşim eğer öğrenciyseniz organik lab derslerinde rahatlıkla denemesini yapar hatta mezuniyet zamanında tez konusu olarak çalışabilirsin ki senin için güzel bir deneyim olur eğer öğrencilik yok ise merak üzere gidiyorsanız bu tarz biryerde çalışarak işi mutfağında öğrenebilirsiniz yoksa bir kaç kitap alarak teorik olarak bilgi sahibi olursunuz ancak teorik ile pratik her zaman farklıdır.
    SELAMÜN ALEYKÜM

ABİ BEN SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİN İÇİN , ÖĞRENCİLİĞİM YOK. AMA MALASEF DEVLETİN SAÇMA SAPAN

UYGULAMALARI YÜZÜNDEN İLAÇ TEMİNİ KONUSUNDA OLUMSUZLUKLAR ( DOKTORLAR REÇETE ETMİYOR ) YAŞADIĞIMDAN

DOLAYI BU İŞİ ARAŞTIRIYORUM. HE BELKİ İLERİDE KENDİ İLAÇ FİRMAMI KURABİLİRİM BELLİ OLMAZ.

AMA DURUM ŞUAN İÇİN BU.

YANİ SADECE KENDİM İÇİN YANİ ( ŞAHSİ KULLANIMIM İÇİN SADECE ) İLAÇ ÜRETEBİLMEK İÇİN ARAŞTIRIYORUM.

VE BUNU ÖĞRENMEM LAZIM.

DOKTORLARA YALVARMAK HİÇ HOŞ DEĞİL.

PSİKİYATRİ DOKTORUNA SORUYORUM DİYORUM Kİ SİZ BU İLACI HİÇ KULLANDINIZMI ? BANA DİYORKİ NİYE KULLANAYIM Kİ ! İŞTE ( BEN BU KİŞİYİ DOKTOR OLARAK GÖRMÜYORUMM )

BİR BAŞKA PSİKİYATRİ DOKTORUDA SÖYLEDİ Kİ BENDE BU İLACI KULLANIYORUM. ( İŞTE BEN BU KİŞİYİ GERÇEK DOKTOR OLARAK GÖRÜYORUM. )

YANİ MEVZU PARASETAMOL MEVZUSU DEĞİL

DOKTORA DİORUMKİ BU İLAÇ BANA YARIYOR DİYOKİ BEN YAZMAM ONA GİDİYOSUN BEN YAZMAM

BURSADAKİ HASTANELERİN ÇOĞUNU GEZMİŞİMDİR.

İÇLERİNDEN BİR KAÇ TANE İYİ NİYETLİ İNSANLAR ÇIKTI ANCAK ONLARDAN DA DEVAM LI İSTİYEMİYORUM.

( ŞART KOYUYOLAR BİDAHA İSTEME DİYE )

SAĞOL ABİ İLGİN İÇİN.SANIRIM BİLDİĞİN KADARI İLE YAPABİLECEĞİN BU KADAR DI.

AMA GİNEDE ÇOK DEĞERLİ BİLGİLER VERDİN.

BİDE TARİF KONUSUNU SÖYLESEN FENA OLMAZDI AMA . OLSUN.

BEN BU KADAR İLGİLENDİĞİN İÇİN SANA TEŞEKKÜR EDERİM. HAKKINI HELAL ET.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 1 Ağustos 2019; 14:40:13 >

rica ederim ama bu iş o kadar basit değil evdeki imkanlarınla hazırlanıp kullanabileceğin birşey değil çünkü ince ayarlar var eğer fazla olsa kimisi beyin kanamasına yol açabilir dolayısıyla deneme ilaç olayınıda ünv hastanesine gidip alabilirsin sana iyi gelmediğini düşündüğün ilaç için tahlil yaptırıp kendin için yasal şekilde o ilacın yazılmasına engel olabilirsin .
    SELAMÜN ALEYKÜM

TAM TERSİ İYİ GELEN İLACI YAZMIYORLAR.

TARİFE UYGUN EN İNCE AYARLAMALARI YAPABİLİRİM. 0.001 MG BAZINDA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 1 Ağustos 2019; 14:59:45 >
  • SELAMÜN ALEYKÜM

KONU BAŞLIĞINI DEĞİŞTİRDİM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 1 Ağustos 2019; 19:5:45 >
  • SELAMÜN ALEYKÜM

BÜTÜN SORUMLULUĞU KENDİ ÜZERİME ALIYORUM ! KONU GÜNCELDİR.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hesab_ -- 1 Ağustos 2019; 17:39:54 >

İstediğin kadar sorumluluk üzerine al. İlaç üretimi büyük izinler gerektiren bir iş. Öyle yoldan geçene ilaç ürettirmiyorlar :)

Sonuç olarak bulaşma böyle işlere.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.